Десислава Атанасова: Проверяваме болниците непрекъснато

Ясно заявих в началото на мандата си, че контролната дейност на Министерството на здравеопазването чрез инспектората, вътрешния одит и Изпълнителна агенция „Медицински одит” ще бъде много засилена и за 2012 г. почти с 300% има увеличен ръст на извършените проверки. Това изтъкна министърът на здравеопазването Десислава Атанасова в сутрешния блок на „Нова телевизия”. Министърът обясни, че това не е кампанийна мярка и допълни, че и сега текат проверки в различни лечебни заведения. Десислава Атанасова съобщи, че и в момента се проверяват различни лечебни заведения в София и страната и назова столичните болници „Св. Екатерина”, „Св. Наум”, Центъра за спешна медицинска помощ „Пирогов”.

В министерството също пристигат сигнали за това, че пациенти се хоспитализират по различни клинични пътеки, без да има необходимост от това, посочи Атанасова в отговор на въпрос кога ще спре източването на средства от клинични пътеки. Министърът на здравеопазването подчерта, че работата на болниците и контролът на НЗОК по това как се приемат пациентите и по какви клинични пътеки, е основна контролна функция на Здравната каса. По думите на Атанасова всички подобни сигнали се проверяват и когато са в разрез с медицинския стандарт или се правят излишно много изследвания, веднага се уведомяват районните здравни каси. „Изпълнителната агенция „Медицински одит” също прави такива проверки и при всички случаи налагаме санкции”, подчерта Атанасова.

Министър Атанасова уточни още, че приоритет за здравното министерство тази година е разкриването на високотехнологични болници със средства от ЕС за диагностика и лечение на злокачествените заболявания.

Десислава Атанасова коментира и проблемите с лечението на психично болните, като не скри, че националната програма за психично здраве е функционирала до края на 2011 година.

В момента се подготвя нов проект с нови мерки, но трябва да се знае, че от 2000 г. с промяна в закона диспансеризацията вече е доброволна, поясни министърът на здравеопазването. Атанасова каза още, че са водени много разговори, включително с пациентски организации, за това, че хора с подобни заболявания трябва да влизат в регистър. Десислава Атанасова също смята, че грижата за психично болните трябва да е комплексна – на държавата, на близките, на социалните служби.

„В България тези пациенти се лекуват действително с най-добрите медикаменти. Трябва да бъдат разкрити на много повече места дневни центрове, които да осигуряват такава грижа за психично болните”, добави здравният министър.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.