БАН ще даде своята експертиза за проекта “Белене”. Това информира министърът на енергетиката Теменужка Петкова след заседанието на Министерски съвет по време, на което бе прието решение за рационалното използване на инфраструктурата и площадката на проекта АЕЦ “Белене” и оборудването с дълъг цикъл на производство, което НЕК миналата седмица плати на “Атомстойекспорт”.
Теменужка Петкова обясни, че НЕК е собственик на това оборудване, а и освен това били налични всички лицензии за реализацията на проекта. “Ние смятаме, че трябва да бъдат предприети действия с цел рационалното им използване оттук нататък“, заяви енергийният министър в оставка.
Така с решението на Министерски съвет, прието днес се възлага на министъра на енергетиката в срок до три месеца да организира възлагането и извършването на техникоикономически и правен анализ, който да е свързан с разглеждане на възможността за реализация на един такъв проект, но изцяло на пазарен принцип, без пряко или косвено участие на държавата, без държавни гаранции и без дългосрочни договори за изкупуване на електрическа енергия.
Министър Петкова обясни, че наред с това, Министерски съвет изрично настоява да бъде разгледан вариантът, в който активите и пасивите в НЕК, които са свързани с този проект да бъдат обособени в отделно търговско дружество, което дружество да бъде приватизирано или да бъде стартирана процедура по приватизация в рамките на прозрачна процедура така, както предвижда Закона за приватизация и следприватизационен контрол.
“С едно такова решение се защитават в максимална степен и публичният, и национален интерес, тъй като както знаете НЕК получи възмездна финансова помощ от бюджета, за да може да плати своето задължение, съгласно решението на Международния търговски арбитраж. Ако една такава сделка бъде реализирана успешно това означава, че НЕК ще генерира приход, който да й позволи да върне тази възмездна финансова помощ”, коментира Петкова.
Тя информира, че с новоизбрания председател на БАН са имали възможност да обсъдят потенциалните възможности за сътрудничество между Министерство на енергетиката и БАН, което да бъде свързано именно с разработването на стратегия в областта на енергетиката и проектът АЕЦ “Белене”.
По думите й една от най-важните и стоящи на дневен ред задачи е да бъде анализирана именно тази възможност и развитието на проекта в тези рамки – на пазарен принцип в сътрудничество с научния потенциал на БАН.
Be the first to comment