„Атака” търси начини за ограничаване на парламентарното номадство

 

 „Атака” предлага в правилника за дейността на Народното събрание да бъде заложено ограничаване на парламентарното номадство. Това заяви депутатът от партията Павел Шопов по време на днешното заседание на Временната комисия за изработване на проект за Правилник за организацията и дейността на Народното събрание.

Председател на комисията е Мая Манолова от Коалиция за България, а членове са социалистите Младен Червеняков и Янаки Стоилов; от „Атака” – Явор Нотев, Петър Петров и Павел Шопов; от ДПС – Христо Бисеров, Хамид Хамид и Камен Костадинов. Парламентарната група на ГЕРБ отказа членство в комисият

Днес депутатите от временната комисия отложиха за следващото си заседание обсъждането на текстове, свързани с т.нар. „независими народни представители” и напускането на парламентарни групи.

Другите предложения на „Атака” са въвеждането на форми за експресен парламентарен контрол върху министрите; парламентарните комисии да публикуват съображенията на малцинството по даден закон; всички временни комисии винаги да бъдат съставяни на паритетен принцип; да се въведе канал на БНТ, който да предава всички заседания на парламента, като се запази и възможността и по самия Канал 1 да се показва част от заседанието.

Павел Шопов е на мнение, че трябва да се изработи изцяло нов правилник за дейността на Народното събрание, а не да се стъпва върху правилника заработа напредишния парламент.

Освен това Шопов съобщи, че депутатите от неговата партия се са съгласни с взимането на биометрични данни за картите за гласуване в пленарна зала. Както е известно, за да се избегне гласуването с много или с чужди карти бе въведена система от пултове, на които преди гласуване депутатите удостоверяват своята самоличност с пръстов отпечатък. Според Павел Шопов проблем е, че не се знае какво може да стане с дадените от депутатите биометрични данни и за какво друго могат да се използват.

Председателят на Народното събрание ще може да създава Консултативен съвет по законодателството. Това предвижда проекта на Правилник за организация дейността на парламента, съобщи председателят на комисията Мая Манолова от Коалиция за България. Освен това от левицата предлагат да отпадне забраната бивши сътрудници на ДС да заемат ръководни длъжности в парламента. Манолова обясни, че този текст от правилника на 41-то Народно събрание е бил обявен от Конституционния съд за противоконституционен.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.