
Около 30 на сто от българското население или повече от 2,1 милиона българи са активни пушачи, сочат данни на СЗО за употребата на тютюн и цигари в България по повод 31 май, Световен ден без цигарен дим. Заклетите пушачи у нас са 40 на сто от мъжете и 19 на сто от жените, като силният пол пуши около 40 цигари на ден, а дамите – 24 цигари, сочат данните на СЗО за тютюнопушенето у нас и в световен мащаб, които са за 2013 г., пише dnes.bg.
Тези нелицеприятни факти се потвърждават и от родната статистика – всеки трети българин е редовен пушач. По възрастова характеристика най-страстните пушачи у нас са хората между 25-65 години – близо половината от хората в тази възрастова граница.
Във възрастовия диапазон 15-24 години заклети пушачи са 28 на сто от българите. В категорията над 65 години – страстните пушачи у нас са 12 на сто от мъжете и жените. Като нередовни пушачи се определят 10 на сто от мъжете и 9 на сто от жените у нас. Заклети непушачи са 50 на сто от българските мъже и 70 на сто от дамите.
В статистиката на НСИ има данни и за това колко средства харчи българинът, за да утоли страстта си към цигарите и алкохола: през миналата година едно семейство е харчило за алкохол и цигари по около 420 лева годишно, докато преди десет години тази сума е била значително по-малко – 190 лева. Средно на едно лице у нас за алкохол и цигари се падат по 180 лева през 2013 и 82 лева през 2004, отчита статистиката.
Според изследване на здравни експерти – само за миналата година заради пълната забрана на тютюнопушенето у нас са регистрирани около 1600 инфаркта по-малко в сравнение с предходната година.
Забраната на пушенето – две години балансиране между “за” и “против”
Законът за здравето забрани от 1 юни 2012 г. тютюнопушенето у нас в закритите обществени места, включително обществения транспорт, както и в закрити работни помещения.
Допитване до сайта на министерството на здравеопазването показва, че 84 на сто от българските граждани са “за” пълна забрана за тютюнопушенето на обществени места, а за по-смекчени мерки се обявяват около 12 на сто. Едва 4 на сто от българите се обявяват “против” пълната забрана на тютюнопушенето у нас.
Българският бизнес от своя страна изнесе данни, че много частни заведения са фалирали през последните две години заради пълната забрана за пушене, като загубите на собственици на подобни заведения се изчисляват за около 300 млн. лева на година. Близо 30 хиляди души пък са загубили работата си вследствие на фалитите и намаления обем да работа в заведенията,отчита още бизнесът.
Be the first to comment