Онлайн платформа за обществени поръчки ще представи в края на декември БОРКОР, както и стандарти, по които да се провеждат търговете и конкурсите. Това стана ясно в понеделник на кръгла маса, посветена на работата на Центъра за противодействие на корупцията, организирана от Института за развитие на публичната среда.
„Констатираме увеличен корупционен натиск при обществените поръчки и това е нормално“, каза и. д директорът на БОРКОР Елеонора Николова. Тя припомни, че 4,5 млрд. лв. се разпределят за обществени поръчки и уточни, че анализаторите на звеното са установили, че самият закон не е антикорупционнна мярка. Николова каза, че се предвижда в ЗОП да се създаде отделна глава, наречена „Електронни обществени поръчки“.
Проектът, по който работи БОРКОР, наречен „Модел на решение в обществените поръчки“ ще бъде представен в края на декември и по думите на Николова ще предизвика сериозни реакции в обществото. Тя допълни, че предложенията на БОРКОР със сигурност ще срещнат подкрепа в политическите партии, защото различна позиция от тази, би означавала политическо самоубийство. Николова бе категорична, че нау-хауто, което Центърът прави, ще се приеме добре в Европа и ще ни постави на по-предни позиции в борбата с корупцията.
Валери Първанов, зам.-главен прокурор при Върховна касационна прокуратура напомни, че имунитети на депутати са поискани именно заради нарушения в обществените поръчки. Преди дни стана ясно, че главният прокурор Борис Велчев е поискал да бъде свален имунитетът на двама депутати от ДПС – Гюнай Сефер и Митхат Табаков, за да бъдат пратени на съд по две дела за злоупотреби при обществени поръчки. Става дума за проекти, по които е плащано, без да се извършва дейност.
На кръглата маса още стана ясно, че бюджетът на БОРКОР за тази година е 5 милиона лева и той е разпределен в съотношение 74% към 26% в полза на изграждане на комплексен модел БОРКОР. Т. е към септември са похарчени 1млн. 271 хил. лв. за софтуер, а за заплати – 444 456 лв. Немският експерт Ролф Шлотерер обясни, че в Германия се харчат стотици милиони за стандарти и на това се крепи устойчивостта на икономиката.
От Риск Монитор поискаха уверения, че предложенията на БОРКОР ще бъдат приети и ще бъдат изпълнявани и от следващо правителство. На което Елеонора Николова отговори, че самият факт, че в консултативния съвет на органа присъстват висши магистрати, министри и контролни органи означава, че има такава гаранция.
От Института за правни анализи и изследвания казаха пред komentator.bg, че данните на БОРКОР потвърждават изводите на експертите на института. На 7 октомври ИПАИ представи междинния си доклад за състоянието на обществените поръчки, които се провеждат от общините у нас и то показа, че има нарушения в 76% от процедурите. Тогава от Института предупредиха, че ЕК няма да търпи да сме нарушител номер едно на обществените поръчки в Евросъюза. Както и че е възможно да ни бъдат спрени парите по оперативните програми, както това вече се случи в Румъния.
Be the first to comment