Елия Илиева, Клуб по журналистика към 125 СУ „Боян Пенев“
Как можем да се опазим при земетресение? Най-честият съвет, който чуваме е да не слизаме по стълбите, защото те са подвижни и несигурни. В Националния институт по география, геофизика и геодезия (НИГГГ) към Българската академия на науките (БАН) могат да ви дадат най-точните съвети, защото там измерват земетресенията от близо столетие.
Доцент Пламена Райкова, ръководител на катедра „Сеизмология“, показа пред ученици от 125 СУ “Боян Пенев” машините, с които се отчитат сеизмичната активност у нас. Те улавят и вибрациите, които се излъчват при дълбаенето на метрото. Утешителното за нас е, че в България не може да има големи и дълбоки земетресения, както в Гърция, Турция и Румъния, защото се намираме на границите на тектонните плочи.
Темата за земетресенията е важна и привлича вниманието, защото макар през последната година глобално да са отчетени около 500 хил. предимно слаби земетресения, хората се плашат. 100 хиляди от тях се усещат в по-високите сгради. У нас земетресенията са около 1000 годишно, като от тях само 10-20 са магнитут над 3 и могат да се усетят. Според доц. Райкова земетресенията не могат да се прогнозират с точност, защото са твърде слаби и плитки за разлика от Румъния, където са по-дълбоки и е по-възможно да се предупредят хората минути преди събитието.
Как да се пазим?
Съветите не се различават много от тези, които знаем. Най-сигурните места са под рамките на вратите, пред асансьора, но не и в него. Друго сигурно място е под масивна маса. В никакъв случай обаче не трябва да се тича надолу по стълбите, ако те не са здрави.
Доц. Райкова подчерта, че у нас се обявават земетресения само с магнитуд над 2 по скалата на Рихтер, защото няма нужда от излишна паника. Интересен факт е, че в България не са регистрирани земетресения с магнитуд 7,2, които водят до по-сериозни разрушения и жертви, от 1977 година насам.
От БАН подчертаха, че старите уреди за регистриране на сеизмична активност са изключително чувствителни и надеждни. Те записват всякакви вибрации, включително експлозии. Регистрират и вибрациите, които се издават при изкопните работи на метрото.
Кой следи за заметресенията?
На територията на страната работят 41 станции за регистриране на земетресения. Те наблюдават всяка сеизмична активност. По-значителен факт е, че в България не са регистрирани земетресения с магнитуд над 6.5 от 1989 година насам. Доцент Райкова обясни, че земетресенията в България са предимно плитки, с дълбочина до 20 километра. Това ги прави краткотрайни, с продължителност 5-6 секунди, но усещането за тях може да бъде силно заради близостта до повърхността.
В този смисъл можем да кажем, че Господ е българин.
Be the first to comment