Скандалът с 29-те декара земя в Несебър сякаш намери своя хепи енд. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова внесе своя принос в днешния правителствено-управленчески десант и може би дори сложи точката. Освен ако не се намеси прокуратурата…
С решение от днес се отменя разрешението за строеж на спорната територия в Несебър, защото е незаконно, съобщи на пресконференция Лиляна Павлова. Министърът на регионалното развитие представи резултатите от проверката, направена от Дирекцията за национален строителен контрол (ДСНК) проверка на издадените разрешения за строеж върху спорния парцел край морето. Павлова обвини в прав текст община Несебър, че е саботирала проверката на ДНСК за строителното разрешение върху спорния терен и обеща общината-саботьор да бъде наказана.
Министър Павлова огласи прелюбопитни подробности от задкулисието на строителните пейзажи по родното Черноморие. Оказа се, че подробните устройствени планове като този за спорните територии в Несебър, но и за спорни имоти в Царево и Равда, са изготвени от един и същ архитект – едноличния търговец Калин Тихолов. След това за много кратък период – 12 дни – се взима решението, че проектът за вилното селище край Несебър е съвместим с опазването на природата. После решението е качено на сайта на районната инспекция по опазване на околната среда и не е било обжалвано от никого.
Допуснати са груби нарушения, каза на пресконференцията инж. Милка Гечева, директор на ДНСК. Тя уточни, че има изготвен проект за строеж единствено в частта за геодезията, а всичко останало е в идейна фаза. Но в конкретния случай разрешението е издадено по общия ред, а не според реда за разрешение по идеен план, посочи Гечева. Освен това в приложените към разрешението за строеж, единствено идейният проект за архитектура е одобрен от главния архитект, с подпис на главния архитект и печат от общината, каза още Милка Гечева. Останалите проекти нямат печат от общината или подпис от главния архитект. Гечева е категорична, че книжата не отговарят на изискванията за издаване на разрешение за строеж нито като обем, нито по съдържание.
Имахме категорично несъдействие от страна на общината и това е причината чак днес да можем да издадем разрешения за отмяна на този проект, изтъкна повторно министър Лиляна Павлова. Тя допълни, че в продължение на три дни общината (длъжностните лица?! Бел. на ред.) се криеше. – Ще бъде направено административно наказание на общината за категоричното саботиране на проверката, както и на главния архитект, каза Лиляна Павлова.
Часове преди пресконференцията на министър Лиляна Павлова кметът на община Несебър Николай Димитров заяви в интервю за „Фокус”: Ако някой твърди, че това се дюни – както каза и министър Найденов – трябва да го докаже. Ако се докаже, че това са дюни, Министерството на околната среда и водите и заинтересованите лица, могат да заведат съдебен иск за прекратяване на сделката или за обявяването й за нищожна.
Оказа се, че дюните не са нещо, което може да се види и разбере с просто око, та дори и от специалисти. Поне по думите на кмета Димитров:Тук се работи по документи, аз не мога да кажа дали това са дюни или не са дюни.
Be the first to comment