
Вицепремиерът и министър на правосъдието в оставка Зинаида Златанова призова основните политически сили да се обединят около декларация за съгласие по основните насоки на съдебната реформа за следващите 7 години.
„Бих препоръчала в следващия парламент управляващите и опозиционни партии да намерят сили и да направят декларация за най-необходимите стъпки в съдебната реформа, защото без политическо съгласие тази реформа е невъзможна”. Това заяви днес министър Златанова на пресконференция, по време на която тя и екипът й отчетоха свършеното за 1 година и 2 месеца. Според министър Златанова, най-належащите стъпки в съдебната реформа са изборът на главен съдебен инспектор, приемането на нов Наказателен кодекс, нова съдебна карта на страната и обединение около актуализирана стратегия за съдебна реформа.
Златанова изтъкна, че оставя на следващия министър цялостен проект за актуализация на стратегията за съдебната реформа и коментира, че ще е хубаво още в първите си седмици новото правителство да предприеме стъпки за това съдебната реформа да стане наистина национален приоритет.
Министър Златанова обясни, че екипът й е заварил правосъдна система, подложена на силен и системен натиск от изпълнителната власт. Той наследил нереформирана правосъдна система, липса на конкурси за назначаване на магистрати, нотариуси, помощник-нотариуси и съдебни изпълнители, неразрешени проблеми със съдебните експертизи и вещите лица, скандали при номинирането и избора на висши магистрати, проблеми със сградния фонд на съдебната власт, завишени такси, изключително голяма забава при разработването на ключови законопроекти.
На въпрос какво е реализирало сегашното ръководство, Зинаида Златанова обясни: „При ясна политическа воля на следващите две правителства, те могат да дадат „зелена светлина“ на започнатото през изминалата година. А то не е малко в рамките на краткия времеви обхват”.
Златанова се спря на подобрения диалог с ВСС при спазване принципа за избягване на намеса или влияние върху съдебната система. Посочи, че е завършен анализът на взаимовръзките между социално-икономическото развитие на съответните географски райони и натовареността на съдебните институции, възложен от Министерството на правосъдието, като анализът е предоставен на ВСС. Припомни, че в рамките на проект, финансиран по Норвежкия финансов механизъм, чийто Програмен оператор е Министерството на правосъдието, ВСС разработва механизъм за оценка на работната натовареност в съдебната система на индивидуално и институционално ниво, с акцент върху разработени качествени показатели и критерии. Като последваща стъпка ще се извърши оптимизация на структурата и функциите на съдилищата с цел повишаване на тяхната ефективност както в количествено, така и в качествено отношение.
Бе отбелязано, че съвместно с ВСС и други институции е разработена Пътна карта за изпълнение на препоръките на Европейската комисия от последния доклад през м. януари 2014 г. От приетия миналата седмица отчет за изпълнение на мерките от Пътната карта е видно, че към края на месец юни много малко от мерките, със срок 30 юни 2014 г. за сектора „Правосъдие“, не са изпълнени, отчете Зинаида Златанова.
Be the first to comment