Зелени настояват за президентско вето върху Закона за фуражите

Природозащитни организации и сдружения, между които „ЕС За Земята”, ПП Зелените, ОЦОСУР, Екофорум за устойчиво развитие, ФОСЗ, Движение за Хранителна независимост – България днес са изпратили отворено писмо до президента Росен Плевенлиев. С него организациите настояват да бъде наложено вето на последните изменения и допълнения в Закон за фуражите.

Авторите на писмото припомнят, че с промяна на текста в последния момент и замяната на едно „и“ с „или“ Комисията по земеделие и гори, с председател Десислава Танева, внесе поправка в  Закона за фуражите, която на 14.11.2012 г. беше приета без дебати на второ четене в Народното събрание. С тази поправка на практика отпадна задължителното етикетиране за наличие на генно модифицирани организми (ГМО) във фуражите.

В своето писмо до президента Плевнелиев природозащитниците посочват, че с така гласуваният закон България нарушава Европейското законодателство и по-специално Регламент ЕО 1829/2003 и Регламент ЕО 1830/2003. за задължително етикетиране за наличие на ГМО във фуражите. Друг аргумент на авторите на отвореното писмо е, че въведената промяна е крачка назад, защото в досега действащия Закон за фуражите е предвидено задължително етикетиране за наличие на ГМО във фуражите. В него липсваха единствено сериозни санкции за нарушителите, които да гарантират спазването му.

Според организациите, внесли искането до държавния глава,  с начина, по който се промени внесеният законопроект е отнета възможността на народните представители да преценят важността й. Били са заблудени и българските граждани, защото в дните между първо и второ четене чрез медиите те са убеждавани, че промените в закона за фуражите целят да засилят контрола за етикетирането при наличие на ГМО.

В публичното пространство бяха коментирани само завишените санкции при нарушения на правилата за етикетиране, а в крайна сметка се оказа, че самите текстове за етикетиране загубиха задължителния си характер, пишат зелените сдружения. Те изтъкват, че така се отнема и демократичното право на информиран избор на потребителите, които през последните години активно демонстрираха чрез подписки, становища, протести и др. желанието си ГМО винаги да бъдат етикетирани.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.