Група депутати от ГЕРБ-Бургас днес дадоха гласност на притесненията от възможни строежи на ТЕЦ и АЕЦ на турска територия, близо до граничното село Резово. В писмо, изпратено до депутатите от ГЕРБ в Европейския парламент, до министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, до министъра на външните работи Николай Младенов и министъра на околната среда и водите Нона Караджова, депутатите пишат:”Притеснени сме от липсата на официална информация за намеренията на съседната ни държава относно развитието на пограничния район, където стотици турски граждани вече протестираха срещу построяването на централи. Доказан факт е, че в радиус от 100 км в района на която и да е АЕЦ не може да се развива туризъм. Това означава, че общините Царево, Приморско и Созопол повече няма да бъдат дестинации за туризъм”.
В писмото, подписано от депутатите Димитър Бойчев, Галина Милева, Стоян Гюзелев, Иван Вълков, Вяра Петрова и Диана Йорданова се изтъква, че ако Турция построи планираната АЕЦ ще бъде нанесен непоправим удар по икономиката не само на Бургаска област, а и на цялата ни държава.
Информация в турските медии за строеж на АЕЦ в района на град Инеада се появи през лятото на миналата година. Тогава депутатите от ГЕРБ в Бургаска област сезираха евродепутата Андрей Ковачев и той отправи официално питане до еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер. В отговора на еврокомисаря се посочваше, че Турция не е потвърдила официално да има планове за АЕЦ в пограничния район.
Сега евродепутатът от ГЕРБ Андрей Ковачев ще отправи отново писмени въпроси към еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер и еврокомисаря по разширяването и по политиката за съседство Щефан Фюле, съобщиха от ГЕРБ-Бургас.
Междувременно бургаския седмичник „Десант” публикува обширен репортаж за ставащото в турската община Енеада. Ето и част от този репортаж:
„Мощен граждански протест на хиляди хора в Турция спря строеж на атомна електроцентрала (АЕЦ) до самата българска граница в девствените гори на Странджа планина, точно срещу българското село Резово. Това се случи на 31 октомври в турското градче Бегеджик, община Инеада, принадлежащо към Лозенградска област. На тази дата там трябваше да се проведе обществено обсъждане за изграждането на АЕЦ. Заради бунтът на местните, правителството на Турция се отказа от намеренията си и съгласно законите в държавата, замрази проекта за неопределено време”.
В публикацията на „Десант” се посочва, че през октомври турският премиер Ердоган е съобщил официално, че Турция ще строи енергиен щит на 12 километра от границата с България. Според предварителния проект енергийният мегакомплекс ще бъде от шест централи сред които освен АЕЦ, ще има една топлоелектрическа (ТЕЦ) и поне още четири водноелектрически (ВЕЦ) по поречието на река Резовска. Освен въглища, бъдещата ТЕЦ ще гори и боклука на 20-милионен Истанбул.
Екипът на „Десант”, който е отразявал на място гражданските протести на 31 октомври, съобщава, че са се стекли над 2000 човека, въпреки че в Бегеджик живеят едва 300.
Пред делегация на участниците в протеста, водена от зам.-кмета на Лозенград Юнал Васкур вицепрезидентът на фирмата-инвеститор „ЕМБА“ Мете Бюлгун е съобщил, че строежи на ТЕЦ или АЕЦ няма да има, но ще продължи изграждането на товарно пристанище в залива на Инеада.
На снимката: Хиляди турци са участвали в протестите заедно с населението на Бегеджик
Be the first to comment