След деветмесечни усилия на международната общност в швейцарския град Монтрьо най-после днес ще започне международната конференция за Сирия, известна като „Женева-2”, предаде АФП.
В конференцията ще участват представители на сирийското правителство, на сирийската опозиция, делегации от над 30 страни, начело с техните външни министри, сред които Джон Кери, Сергей Лавров и др. Домакин на конференцията е генералният секретар на ООН Бан Ки-мун.
След конференцията, в петък в Двореца на народите в Женева се предвижда да започнат преговори между делегацията на сирийската опозиция и на сирийското правителство. Броени дни преди началото на конференцията покана за участие, отправена към Иран от Бан Ки-мун, едва не провали събитието. Иран е регионален съюзник на Сирия, но заради поканата към него сирийската опозиция заяви, че може да не участва в конференцията, малко след като беше приела дългоочакваното решение да се включи във форума.
Вашингтон, Лондон и Париж настояваха Иран да подкрепи идеята за мирен преход в Сирия, заложена в приетия на първата женевска конференция, състояла се през юни 2012 г., план от 6 точки за разрешаване на сирийската криза. Иран обаче заяви, че ще участва в „Женева-2” без предварителни условия и това накара Бан Ки-мун да оттегли поканата с аргумента, че Иран не споделя принципите за уреждане на конфликта, записани в комюникето от първия женевски форум. Техеран изрази разочарование от оттеглянето на поканата, а Москва нарече случилото се грешка.
В навечерието на конференцията трима бивши международни прокурори обвиниха Сирия в мащабни кланета и мъчения в доклад, базиращ се на свидетелски разкази и на снимки, направени от дезертьор. Докладът беше поръчан от Катар, страна, подкрепяща бунта срещу Башар Асад. В него се говори за 11 000 арестанти, починали в затворите на режима между март 2011 г. и август 2013 г. Авторите на доклада са Дезмънд де Силва, бивш главен прокурор на Специалния трибунал за Сиера Леоне, Джефри Найс, бивш главен прокурор на процеса срещу Слободан Милошевич, и Дейвид Крейн, който повдигна обвиненията срещу бившия президент на Либерия Чарлз Тейлър.
Проблеми в Монтрьо се очертават и във връзка с това как сирийската опозиция и режимът на Асад възприемат конференцията. В интервю за АФП Асад посочи, че на нея приоритетът трябва да бъде борбата с тероризма в Сирия. Според сирийската опозиция конференцията трябва да постигне съгласие, че Асад трябва да се оттегли от властта, но в интервюто Асад заяви намерение да се кандидатира за нов президентски мандат.
Самата сирийска опозиция е раздирана от противоречия в навечерието на конференцията в Монтрьо. В събота Сирийската опозиционна коалиция, която обединява няколко опозиционни групи, гласува да присъства на конференцията. Вотът, състоял се в Истанбул, обаче беше бойкотиран от 45 членове на опозиционната коалиция. Освен това в навечерието на конференцията Сирийският национален съвет, най-същественият елемент на Опозиционната коалиция, обяви, че няма да участва в разговорите. Според анализатори Сирийският национален съвет и сирийските „Мюсюлмански братя”, които са част от него, имат все пак четирима членове в Опозиционната коалиция, което им позволява да не бъдат напълно изключени от преговорите, предава БТА.
Освен това Ислямският фронт, съюз от няколко групировки, представляващи голяма част от бунтовниците в Сирия, вече обяви, че няма да участва в конференцията и преговорите между опозицията и режима на Асад. Ислямският фронт е заявил това решение на среща в Турция с още три бунтовнически формации. Трите формации приеха да присъстват на конференцията в Швейцария.
Be the first to comment