За година са разкрити почти 3000 места за бежанци

В момента в България има 4060 места в центровете за настаняване на бежанци, докато в края на 2013 година тези места са били 1200. Това съобщи вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев пред парламентарната Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред, която днес обсъди внесения от МВР доклад за предприетите действия от органите на държавната власт по противодействие на миграционния натиск върху границите на Република България (януари 2012 г.- януари 2014 г.). По думите на Йовчев, от българска страна са положени много усилия през последните месеци да се гарантира сигурността в местата за настаняване на бежанци – както тяхната сигурност, така и сигурността на българските граждани.

Вицепремиерът призна, че Европейската комисия критикува България заради засилените мерки на българо-турската граница, които силно са намалиха миграционния натиск и многократно са намалиха количеството нелегални имигранти на наша територия. Според Брюксел засиленото полицейско присъствие възпрепятства достъпа до наша територия на бежанци и хора, които търсят убежище. В тази връзка Йовчев посочи, че повече от 50 % от чужденците, влезли нелегално на наша територия, нямат основание да търсят закрила. „Те са икономически бежанци, не може да се приеме, че са преследвани”, заяви вицепремиерът.

„Нелегалното преминаване на границата е престъпление по нашия Наказателен кодекс. Имаме достатъчно основание да отстояваме това решение”, каза Йовчев. Той посочи, че Гърция също е предприела такива мерки.

Вицепремиерът Йовчев отчете, че вече 85% са изпълнени мерките от плана за управление на бежанската криза, 4 дейности са процес на изпълнение и още 15 имат срок за изпълнение до 31 март 2014 година.

 

Въпреки всички сигнали, че навлизаме в бежанска криза, България не е успяла да комуникира добре с европейските институции и за страната ни са заделени 0,22% от предвидената сума, а Италия и Гърция получават по 11,35%, съобщи вицепремиерът Цветлин Йовчев. Той допълни, че получените средства, макар и не много, са изразходвани нецелесъобразно – основно за информационни кампании, брошури, обучения, семинари, специализирани компютри, софтуер, но не и за разкриване на нови места за настаняване на бежанци и за подобряване на капацитета за обработване на документите на бежанците.

„Над 1500 служители на МВР има допълнително командировани по българо-турската граница заедно със 140 моторни превозни средства. Преградното съоръжение се изгражда по план, посочи министърът. Той подчерта, ако не бяха предприети тези мерки, в момента в България мигрантите щяха да са 15 000 души.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.