Висшият съдебен съвет взе решение в четвъртък да “не съгласува” проекта за промени в Закона за съдебната власт. За това гласуваха 10 кадровици, 8 бяха “против”, а предложението за това становище бе на председателя на Върховния административен съд Георги Колев, съобщи Правен свят.
Освен от Колев, решението да не се съгласува законопроектът бе подкрепено от Михаил Кожарев, Незабравка Стоева, Милка Итова, Мария Кузманова, Ясен Тодоров, Галя Георгиева, Димитър Узунов, Светла Петкова и Каролина Неделчева.
Така на практика мнозинството на съвета изцяло отхвърли проекта за ремонт на съдебния закон, т.е. каза “не” на нови процедури за атестиране, за конкурси, за съдийското самоуправление и за отчетност и децентрализация на прокуратурата.
Подобна ситуация се разигра преди няколко месеца, когато се обсъждаха промените в Конституцията. Тогава ВСС не успя да излезе с единно становище по проекта, внесе цели три в Народното събрание, което предизвика иронични забележки от страна на депутатите.
Резултатът от гласуването бе определен от Юлия Ковачева като “своеобразна пирова победа”. “Проектът ще влезе в Министерския съвет, в Народното събрание и не знам колко ще ни чуват от тук насетне. Опасявам се, че твърде малко. Всичко, което можеше да се коригира и можехме да променим и да настояваме за промяна и в НС – трудно вече ще го защитаваме”, каза още Ковачева. След това изброи конкретните текстове, по които е имало спорове. Същевременно каза, че не е чула никой да възрази срещу разпоредбите за принципите на атестиране, изборните процедури за административните ръководители и заместниците им, дисциплинарните производства. Какво не съгласувахме, уважаеми колеги, попита Ковачева.
Георги Колев отвърна, че протоколът ще покаже с какво не са съгласни.
На което Галина Карагьозова отговори: “Не се мери отрицателно и положително становища в съгласувателна процедура. Събират се становища и вносителят ги внася заедно с проекта. Няма защо да си припомняме азбучни истини. А сега, за да натрием носа на Министерството на правосъдието ли го правим?”, каза още Карагьозова. Тя напомни на останалите, че голяма част от промените са предложени от ВСС като орган.
Преди гласуването Михаил Кожарев предложи, позовавайки се на Закона за нормативни актове, съветът да вземе решение, че проектът противоречи на конституцията и на сега действащия ЗСВ по отношение на регулиране на обществените отношения в съдебната власт и вместо да изготвя становище, да изпрати на Министерството на правосъдието пълната стенограма от днешното заседание. Това нямало да убие министерството, нито да го разтури. Идеята му не бе приета. Още повече, че, както отбелязаха някои кадровици, е абсурдно да се изтъква, че проектът за промени на ЗСВ противоречи на сега действащия ЗСВ. Като абсурдно определи правосъдният министър Екатерина Захариева решението на ВСС да не съгласува промените в ЗСВ. “Единствените забележки на представителите на ВСС по време на обсъждането в Съвета по прилагане на актуализираната стратегия за съдебна реформа бяха по главата за Инспектората към ВСС. Голяма част от критиките днес бяха по текстове, вече подкрепени от Висшия съдебен съвет. Нещо повече, част от текстовете, които бяха критикувани днес, бяха предложени именно от ВСС – например за атестирането на членовете на ВСС и част от текстовете за кариерното израстване, което прави отрицателното им становище още по-нелепо. Министерството на правосъдието пази стенограмите от заседанията на Съвета, както и писмените становища на ВСС и останалите институции и организации”, се казва в позицията на Захариева, която е в Люксембург на заседание на Съвета на министрите на правосъдието. Тя изтъква, че промените в ЗСВ са плод на денонощния труд на много експерти и колеги от различни институции. Проектът е в процедура по съгласуване и ще бъде предложен за одобрение от Министерския съвет, след което ще бъде внесен в парламента, категорична е министърката.
Be the first to comment