ВАС потвърди присъда срещу НЗОК за дискриминация

Върховният административен съд (ВАС) окончателно отсъди: Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) дискриминира българите с коварното заболяване множествена склероза (МС), тъй като отпуска лечение само на тези, които са с до 65% инвалидност. Останалите са принудени да се оправят както могат, се посочва в репортаж на „Труд”.

ВАС оповести решението си след 3-годишната съдебна битка на болната от МС Десислава Раянова – служителка на Министерския съвет, срещу НЗОК.

Касата бе излязла с решение, че ще лекува със скъпите интерферони, когато цената им бе към 2000 лв. месечно, само болните с посочената до 65% инвалидност. На 20 януари 2010 г. Десислава Раянова сезира Комисията за защита от дискриминация (КЗД) и през юли 2011 г. тя осъди здравната каса заради заложения ощетяващ принцип на терапия.

НЗОК обжалва до дупка

Административният съд-София също потвърди присъдата на КЗД, но ръководството на НЗОК отново започна процедура по обжалване. Това стана през пролетта на тази година.

"Разказах пред ВАС как множествената склероза засяга предимно млади хора, а лечението е много скъпо – в момента около 1000 лв. месечно. Но благодарение на него аз съм в много добро състояние и мога да работя", казва Десислава Раянова.

Общо 5000 са българи с коварната диагноза. Докато Раянова се бори с болестта и чиновниците, тя се труди в приемната на премиера Бойко Борисов. Деси разбира, че е застигната от множествена склероза на 33 годишна възраст, а днес е на 43 години. Нейната втора битка, бе страданието да попадне в списъка със заболяванията, при които работодателят няма право да уволнява и съкращава. И тук тя победи – миналия месец здравната министърка Десислава Атанасова написа нужните промени в наредба.

Пациентът като брашнен чувал

Буквално преди дни стана ясно, че клауза в новия договор между Българския фармацевтичен съюз и НЗОК предвижда пациентите да доплащат за скъпоструващи лекарства с до 300% повече, отколкото досега. За това алармираха пациентски организации и фармацевти.

Причината идва от това, че отстъпката, която до момента се правеше от фирмите производители на лекарства, вече ще се разпределя пропорционално между касата и пациента. От организациите са убедени, че по този начин ще постъпват повече средства в касата, за сметка на смъртни случай сред пациентите с хронични заболявания, които се лекуват с подобен тип лекарства.

Към момента ако едно скъпоструващо лекарство не се реимбурсира изцяло от НЗОК, остатъка се поема от производителите на лекарства под формата на отстъпка, обясни председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев, цитиран от "Дарик".

„С тези текстове пациента сега задължително ще трябва да доплати тази част, която трябва да отиде в бюджета на касата, което практически ще лиши тези пациенти от възможността да се лекуват”, заяви той.

По този начин ако едно лекарство струва 1000 лева и до сега касата реимбурсираше 750 – фирмите производители покриваха останалите 250 лв. С новите текстове в закона обаче пациентът ще бъде принуден вече да заплати 75% от тези 250 лева в аптеката, която да преведе парите към здравната каса, допълни Хасърджиев.

От организациите единодушно се обединиха около мнението, че тези промени са антипациентска мярка от страна на Българския фармацевтичен съюз. Представители на организациите, заедно с фармацевти, се срещнали с директора на НЗОК Пламен Цеков. В резултат на преговори, договорът за момента е спрян и неговата съдба ще се реши в понеделник, 26 ноември. Собствениците на аптеки са на мнение, че той все пак ще бъде приет, и когато това се случи, заплашват дори с гладни стачки.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.