Върховният съд на Бразилия спря процедурата по импийчмънт на Русеф

Върховният съд на Бразилия спря процедурата по импийчмънт на президента на страната Дилма Русеф. Според висшите магистрати решението за започването на процедурата е взето еднолично от долната камара на парламента, което е незаконосъобразно. След седмица Върховният съд ще гласува дали да продължи работата на експертната комисия, излъчена от долната камара на парламента, за да установи дали президентът на Бразилия Дилма Русеф е извършила нарушения, заради които да бъде отстранена от поста си.

Процедурата по импийчмънт срещу Русеф беше открита на базата на заключения на Сметната палата, че правителството е използвало пари от държавни банки, за да запълва дупки в бюджета и да плаща за социални програми.

На 27 октомври 2014 година Дилма Русеф спечели с малка преднина балотажа на президентските избори. Така Русеф, която е с български корени, получи втори поред четиригодишен мандат.

В речта си след обявяването на резултатите Дилма Русеф благодари на подкрепилите я. Президентът изтъкна, че победата с малка преднина може да доведе до по-бързи и по-дълбоки промени, отколкото изборният триумф. Тя обеща да се бори с корупцията и да продължи програмите за социално подпомагане. Сред приоритетите си Русеф нареди и осигуряването на растеж на икономиката и борбата с инфлацията.

През август тази година бе огласено проучване, според данните от което Дилма Русеф е най-непопулярният президент в страната от 1980 година насам. Оказа се, че над 70 процента от бразилците смятат правителството на Русеф за лошо или много лошо. Съобщено бе, че популярността на Русеф е спаднала не само сред хората, които не са гласували за нея, но и сред собствените й избиратели.

Свързани публикации

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.