
Големият брой ненедействителни бюлетини се дължи на технологията на гласуване. Това коментира пред БНР един от говорителите на Централната избирателна комисия/ЦИК/, социологът Цветозар Томов.
Без ЦИК да е обявила официално броят на невалидните бюлетини, вече стана ясно, че те са над 463 000 за общински съветници (около 15% от общия брой) и повече от 175 000 за кметове (над 5% от общия брой).
Високият процент невалидни бюлетини следва да се анализира като се отчита обстоятелството, че в много случаи хора, които не искат да гласуват за определен избор, са получавали бюлетина, защото се подписват в един избирателен списък за местните избори и имат право да получат всички бюлетини, с които да гласуват. Когато не се възползват от правото си да гласуват за някой от видовете избори, техният глас става недействителен. Това води до по-голямо натрупване на недействителни бюлетини отколкото, ако изборът беше единичен, обясни Цветозар Томов. Според този говорител на ЦИК трябва да се търсят възможности да се опростят протоколите. Той призна и за проблем при отразяването на преференциите.
Оттук насетне единствената възможна процедура е тези кандидати, които се чувстват засегнати, да обжалват решението на общинските комисии в Административния съд. ЦИК ще направи анализ на несъответствията в цялата страна и ще го публикува, каза Томов.
Вторият тур на изборите ще бъде значително по-лека задача за секционните избирателни комисии и за общинските избирателни комисии. Надявам се, че този път предаването на изборните книжа ще мине значително по-гладко, посочи Цветозар Томов.
Неотдавна този говорител на ЦИК предложи да се съкрати мандатът на членовете на комисията и редица други идеи, вкл. за законови промени, които предизвикаха гнева на колегите му от комисията, тъй като се оказа, че не са съгласувани и не отразяват обща позиция на ЦИК. Преди ден зам.-председателят на ЦИК Мария Мусорлиева обяви, че ще поиска Цветозар Томов да бъде отзован като член на ЦИК заради несъгласуваните му медийни изяви.
640 000 невалидни. Тези избори са за касиране. Това значи, че комисиите си правят каквото си искат – каква е гаранцията, че всички бюлетини за опозицията не са обявени за невалидни. После се чудим, че някой имал 60% от гласовете.