
Група изследователи оцени уникалността на комплекса на Европейската организация за ядрени изследвания (CERN) като важна за културното наследство за бъдещите поколения. Статията на учените е публикувана в списание Landscapes.
ЦЕРН е най-голямата в света лаборатория по физика на елементарните частици. Организацията e разположена на границата между Франция и Швейцария, западно от Женева. Основана е на 29 септември 1954 г. В нея постоянно работят приблизително 2500 човека, както и около 8000 физици и инженери от 580 университета и институти, от 85 националности участват в международните експерименти на ЦЕРН и работят там временно.
Основната функция на Организацията е да осигури поддръжката на няколко ускорителя и друга апаратура, необходими за изследвания в областта на физиката на елементарните частици.
Територията на ЦЕРН се състои от две основни площадки и няколко по-малки. Големият комплекс от сгради включва работни кабинети, лаборатории, производствени помещения, складове, зали за конференции, жилищни помещения, столови. Комплекс е разположен, както на повърхността (старите ускорители Linac, PS), така и под земята на дълбочина около 100 метра (съвременните SPS, LHC) .Основната площадка е на територия, намираща се близо до швейцарския град Мейрин, т. нар. обект Meyrin. Друга основна площадка е територията близо до френското градче Превесан-Моен — обект Prévessin. По-малките площадки са разпилени в близките околности по протежение на подземния пръстен, построен за ускорителя LEP.
ЦЕРН е оценен като обект с особена важност за човечеството, имайки предвид ценността на апаратурата в него и мащаба на провежданите изследвания, на умствения капацитет и научните възможности на хората, които работят в него и на ползите, които човечеството извлича, влагайки толкова много в развитието на науката и изследователските открития.
Be the first to comment