Стойнев: Този EU-pilot започва след жалба на Борисов до Йотингер

Министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев в прав текст обвини лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че е един от “много хора, които работят против националните интереси на България”. След което добави, че процедурата на Европейската комисия (ЕК) EU-pilot за обмен на информация по проекта “Южен хоток” също е започнала след жалба на бившия премиер Бойко Борисов до комисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер.

Министърът изтъкна, че оповестената вчера от медиите процедурата (която всъщност е открита още през април) е резултат от жалби на граждани и фирми и представлява обмен на информация между страната ни и ЕК. По думите на Стойнев от 2010 г. насам има 20 такива процедури за обмен на информация, а две от тях, открити при управлението на ГЕРБ, са прераснали в наказателни процедури – в частта електроенергия и в частта отпадъци от минната индустрия.

Стойнев за пореден път изтъкна, че промените в Закона за енергетиката, за които пита ЕК още не са приети (на второ четене) и следващата седмица се очаква тук да пристигнат експерти на ЕК.

Каня и народните представители, включително от опозицията, за дебат по закона на второ четене, заяви Стойнев. Министърът изтъкна, че поддържа постоянен диалог с ЕК и добави, че промените в Закона за енергетиката, които са обект на исканата допълнителна информация от ЕК, се правят, за да се запълни дупка в българското законодателство.

Драгомир Стойнев призова бившия министър на икономиката и енергетиката от правителството на ГЕРБ Делян Добрев да посети МИЕ и лично да се убеди, че няма започната наказателна процедура от ЕК срещу България.

По-рано днес зам.-министър Иван Айолов покани на среща народните представители от ПП “ГЕРБ”, за да получат точна и достоверна информация за полученото от Европейската комисия запитване EU pilot относно готвените промени в Закона за енергетиката.

Проектът EU pilot не е наказателна процедура, а начин за комуникация на Европейската комисия с държавите-членки за предоставянето на по-бързи и по-цялостни отговори на въпросите и разрешения на проблемите, свързани с прилагането на законодателството на ЕС. С проекта се цели по-добра комуникация и предварителен обмен на информация между службите на Европейската Комисия и органите на държавите членки при разрешаването на въпроси, засягащи прилагането на законодателството на ЕС или съответствието между националното законодателство на дадена държава членка и законодателството на ЕС.
България се присъединява към проекта EU pilot на 1 октомври 2010 година.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.