Стига ли ни 1 промил благотворителност?

Последното, вече ХІІ поред издание на благотворителната инициатива “Българската Коледа” е събрало до момента общо 1 964 800 лв. дарения. Това е малко под 1,5 промила (т.е. хилядни) от тазгодишния бюджет на Здравната каса, който е 3,075 млрд. лева. Иначе дарената от фирми и граждани сума е близка до средната за всяка от кампаниите на «Българската коледа», които са събрали общо 25 млн. лева.

И въпреки, че тези тазгодишни 2 млн. лева са нищожна част от парите, които държавата дава за здравеопазване, отново родителите на стотици нуждаещи се болни деца, както и десетки болници (вкл. най-големите) кандидатстват за тези средства.

Формално погледнато, това показва, че парите за здраве не стигат. Констатация, която се потвърждава от факта, че в към края на януари 2015 г. държавните и общински болници имат 162,6 млн. лева дългове, а в бюджета на Здравната касса е планиран немалък дефицит. Все откъм формалната страна на нещата, би могло да се каже, че събраните от «Българската коледа» средства са капка в морето. И дори Христос не би могъл да «нахрани» с тези два хляба и три риби болните хора и болници.

От друга страна, обаче, с тези средно 2 млн. лева годишно «Българската коледа» наистина е помогнала на хиляди болни деца в нужда. Което показва, че малкото, но разумно изхарчени пари, могат в някои отношения да свършат повече от милиардите, потънали в една нереформирана здравна система.

Има и нещо друго. Инициативи от типа на «Българската коледа» са по същество пи-ар акции. И за да вършат работа като пи-ар акции и кампании, те трябва да бъдат и са пример за прозрачно и ефективно изразходване на всеки лев. В същото време, от началото на реформата в безплатното по Конституция българско здравеопазване , нещата се въртят в един и същи порочен кръг – колкото повече пари се дават за здраве, толкова повече здравеопазването страда от недостиг на средства.

Би могло да се каже и по друг начин: Коефициентът на полезно действие (КПД) на източващите Здравната каса през цялото време е по-висок и растежът му изпреварва като темпове КПД на НЗОК и нейните опити да дисциплинира системата. Поради което всички ние оставаме много болни и некачествено лекувани. А поредният ексцентрик в стола на министъра на здравеопазването дори прегази Конституцията в опита си да прехвърли проблема от болната глава на здравата. Става дума за абсурдното искане на д-р Москов неосигурените да плащат за 15 години назад, ако искат отново да станат клиенти на тези болници, за които 3 млрд. лева годишно не стигат, та разчитат на двата миллиона на «Българската Коледа» за някой нов кувиоз, примерно…

Ако излезем от коловозите на традиционната патетика, с която се говори за благотворителни инициативи като «Българската коледа», е редно да отчетем, че 2 млн. лева дарения от общо 7 млн. българи (сред които 734 официални милионери) са едно голямо доказателство, че щедростта и благотворителността не са в списъка на добродетелите на съвременния българин.

Все в този ред на мисли, мнозина богаташи са склонни да дадат милиони за поредния параклис, нежели хилядите, нужни на едно болно дете, което има шансове, но родителите му нямат пари. Изглежда някои мислят, че «инвестицията» в черкви и параклиси в по-голяма степен гарантира получаването на индуленции за търговската им дейност пред храмовете.

С малка доза черен хумор, би могло да се каже, че липсата на благотворителност е сред детските болести, характерни за периода на първоначално натрупване на капитала. Но надали това е основната причина, че сме европейски вицешампиони по висока детска смъртност.

Нека с оптимизъм приемем, че «Българската коледа» е в състояние да докаже, че чудеса стават не само по Рождество. Както и да припомним на безличните лица, дошли за кратко в НЗОК, в Министерство на здравеопазването или в някои друг сляп коридор на властта, че детското здравеопазване е не просто административен приоритет, а пряка инвестиция в бъдещето.

Свързани публикации

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.