
Задълбочаването на икономическото сътрудничество беше основен акцент в днешните срещи в Баку на българския министър-председател Пламен Орешарски с президента на Азербайджан Илхам Алиев и с премиера Артур Расизаде, съобщиха от пресцентъра на българското правителство.
На двете срещи с президента и с премиера на Азербайджан обсъдихме въпроси от взаимен интерес, свързан с по-нататъшното икономическо развитие и бизнес контактите между двете страни. Стигнахме до общо заключение, че добрите политически контакти трябва да продължат да се развиват със задълбочаване на икономическото сътрудничество. Това заяви министър-председателят Пламен Орешарски пред журналисти в рамките на втория ден от официалното си посещение в Азербайджанската република. Той изтъкна, че енергетиката е била един от акцентите в срещите му по-рано днес с президента Илхам Алиев и с премиера Артур Расизаде.
„България е първата страна, която стои на пътя на азербайджанския газ към Европа”, посочи министър-председателят Орешарски. Той отбеляза възможностите за инвестиции на местната газова компания „СОКАР” в България с оглед на по-нататъшното изграждане на газовата мрежа в България. „Говорихме и за други сфери – туризъм, селско стопанство, студентски обмен. Необходимо е да ускорим спогодбата между българското и азербайджанското министерство на образованието, за да може с по-голяма лекота да се признават дипломите от двете страни”, заяви премиерът Орешарски. По думите му, туристическите възможности са огромни – както при летния, така и при зимния туризъм. „Има възможности и в отбранителната индустрия. Има стари контакти, по които на този етап не се работи. Ще направим усилия да ги възобновим и да ги разширим”, каза министър-председателят Орешарски.
По време на срещата си с премиера на Азербайджан министър-председателят Орешарски отбеляза и възможностите за сътрудничество в селското стопанство и преработвателната индустрия. Министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев отбеляза необходимостта от по-активно взаимодействия на предприемачите от България и Азербайджан. По думите му, възможност в тази посока е организирането на бизнес форум, а в по-дългосрочен план и създаването на директен полет София-Баку.
След срещата на четири очи между премиерите на България и Азербайджан в Министерския съвет в Баку бяха подписани двустранни документи, като от българска страна се подписаха министърът на финансите Петър Чобанов, министърът на околната среда и водите Искра Михайлова и ректорът на Великотърновския университет Пламен Легкоступ.
Be the first to comment