След скандали депутатите приеха промени в Закона за ДАНС

Парламентът прие промени в Закона за Държавна агенция „Национална сигурност” (ДАНС) с гласовете на 114 депутати. „Против”  гласуваха 83 народни представители от ГЕРБ.

Промените предвиждат прехвърляне на функциите и структурата на ГДБОП от МВР към ДАНС. Агенцията става правоприемник на всички активи и пасиви на ГДБОП, в едно с целия й състав.

Друга важна промяна е възстановяването на правомощията на органите на ДАНС да извършват разследвания в пълния обем на тази дейност по смисъла на Наказателно-процесуалния кодекс. Председателят на ДАНС ще определя със заповед разследващите агенти по смисъла на нова разпоредба в НПК. Регламентират се и действията по извършване на задържане и на обиск на лице.

Въвежда се промяна на начина на избиране и освобождаване на ръководителя на ДАНС. Предлага се отговорността за това да поеме Народното събрание. Изборът и освобождаването на председателя на ДАНС ще става от парламента по предложение на министър-председателя.

Очаквано дебатите в парламента по промените в закона за ДАНС преминаха с остро противопоставяне между ГЕРБ и вносителите от левицата и ДПС. На моменти размяната на реплики преминава границите на добрия тон и придобива характера на скандал. Надали е изненада, че най-остър в изказванията си е бившият министър на вътрешните работи Цветан Цветанов.

Г-н Йовчев не знам дали ще успеете да изпълните поръчките за унищожаване на МВР, обърна се от трибуната Цветанов към сегашния вътрешен министър и бивш шеф на ДАНС Цветлин Йовчев. После Цветанов се обърна към управляващите с думите: „Днес сме свидетели на възстановяването на организираната престъпност с политическите решения, които се взимат в българския парламент”.

Което и наложи председателстващата пленарното заседание Мая Манолова да направи забележка на Цветанов за тона, който държи в пленарна зала.

В кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира пред репортери, че социалистите и ДПС „вместо да говорят за реалните действия, които хората очакват, за да им се вдигнат доходите, те първо се захванаха с ДАНС, забравяйки, че точно тази агенция произведе тогава огромния скандал „Галерия”.

В хода на дебатите по законопроекта за ДАНС депутатът от левицата и бивш министър на правосъдието Младен Червеняков се обърна към групата на ГЕРБ с думите:”Оценката от ЕС за вас е „много сте тичали, много сте правили, но без никаква цел”. Червеняков апелира: „Престанете да ни връщате към миналото. Вие, понеже от там идвате, и там ще останете, много често се връщате в тази тема”.

 „Днешната дискусия е под нивото на средно интелигентния българин. Не е нужно да се обяснява на всеки българин какво не можа да направи правителството на ГЕРБ. Почувствах се в ситуация, в която на изпит при мен, по тема за хемороиди студент ми говори за рак на мозъка”, заяви Илия Баташки от Коалиция за България

По-рано днес депутатът от ГЕРБ Красимир Ципов посочи в изказването си:”Явно Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за ДАНС е писан в научните лаборатории в Държавна сигурност, защото носи всички модели на нейния стил”.

По думите на Ципов с промените се цели създаване на мощна и безконтролна политическа полиция, която да работи ръка за ръка с организираната престъпност.

От името на вносителите Димитър Дъбов от БСП посочи, че проектът за промени в Закона за ДАНС е крайно необходим и адекватен. Той характеризира проектът

като спешен опит за решаване на най-неотложните проблеми. Според Дъбов сливането на ДАНС и ГДБОП ще неутрализира конкурентността между службите и ще се преустановят незаконните дейности.

Негов опонент бе  народният представител от ГЕРБ Веселин Вучков, бивш заместник-министър на вътрешните работи, по чийто думи „за втори път в последните 6 години се създава ведомствен Франкенщайн, който с голяма горчивина ще се изплъзва от контрола на тези, които го създадоха”. Вучков е на мнение, че липсва каквато и да било стратегическа визия за реализирането на реформата в ДАНС.

Още в началото на дебатите лидерът на ДПС Лютви Местан отбеляза: „Има една много важна промяна – занапред председателят на ДАНС ще се избира от Народното събрание, това е с цел да се засили парламентарния контрол, така че да се превърне в ефективен и незаобиколим”. По думите на Лютви Местан с приемането на този законопроект, ние продължаваме политиката за отнемане на възможностите МВР да продължава да битува като политически репресивен орган. Първата стъпка беше с фигурата на Цветлин Йовчев. Втората стъпка е да се променят законите”, каза още Лютви Местан.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.