За момента има повишаване на нивото на река Дунав, но това се случва всяка година при интензивно снеготопене. При нас няма индикация за сериозна заплаха за населението от наводнение. Това казва Румелия Петрова, началник отдел “Планове за управление” в басейновата дирекция за управление на водите “Дунавски район”, в интервю за „Фокус”. По думите й, в случая потенциалната заплаха е докъде ще се разлее Дунав, ако нивото на реката продължи да се покачва, а пък рискът ще бъде какви ще са пораженията. Румелия Петрова признава, че не знае какво е състоянието на отводнителните канали, помпените станции и дигите по поречието на Дунав, тъй като това било извън нейните ангажименти в дирекция „Дунавски район”.
На въпрос кои са най-опасните и рискови райони от наводнения в рамките на речния басейн на Дунав, Румелия Петрова отговаря, че на този етап е приключена предварителната оценка на риска от наводнения, което е един преглед на минали наводнения. Според експертката, в момента тече процес на определяне на райони със значителен потенциален риск от наводнения по смисъла на Директивата за водите.
За тези райони ще се правят карти на заплаха и риск от наводнения.
„Засега не може да се каже – кои са най-опасните райони. До 2015 година трябва да бъдат готови плановете за управление на риск от наводнения. Първият етап е предварителната оценка и определяне на тези райони за значителен потенциален риск от наводнения”, посочва Румелия Петрова. Тя коментира, че от една страна България закъснява със сроковете, поради липсата на методика, а от друга – страната ни започва от нулата по този въпрос за разлика от другите държави, които в годините назад имат направени карти на заплахите от наводнения.
Be the first to comment