Райфайзенбанк рязко намали очакванията си за ръста на БВП

Райфайзенбанк (България) ЕАД публикува месечния си обзор на последните налични макроикономически данни.

„Данните за БВП за четвъртото тримесечие на 2012 г. са разочароващи, тъй като очакванията ни бяха през четвъртото тримесечие да има по-висок темп на икономически растеж спрямо предходните три”, коментира главният икономист на Райфайзенбанк Калоян Ганев. „По-неблагоприятно от прогнозираното е и състоянието на икономиките в Еврозоната, което ще се отрази негативно и на резултатите на България през първото полугодие на текущата година. Несигурността около предстоящите парламентарни избори също вероятно ще накара инвеститорите да изчакат с плановете си, както и домакинствата да бъдат по-предпазливи в потреблението. При тези допускания се налага да преразгледаме и намалим очакванията си за икономическия растеж през 2013 г. от сегашните 1.5% до 0.5-1.0%.”, допълни Ганев.

В анализа на банката се отбелязва значителното забавяне на икономическия растеж до 0.3% на годишна база през четвъртото тримесечие на 2012 г. спрямо отчетените 0.9% през първото деветмесечие. Като основна причина за това забавяне е посочено влошаването на външната среда, съответно реализираният спад на износа с 1.7% спрямо същия период на 2011 г.

 

Все пак е отчетено, че инвестициите продължават да се развиват добре, като за четвъртото тримесечие растежът им на годишна база е 5.6%, а за цялата година достига 9.6%.

Слабото представяне на икономиката в края на 2012 г. съответства и на отчетения дефицит по текущата сметка на платежния баланс, който е по-малък от очаквания – 371.4 млн. евро (0.7% от БВП).

По отношение на инфлацията, анализаторите на Райфайзенбанк регистрират развитие, изцяло съответстващо на очакванията – месечният темп на показателя през януари е 0.4% спрямо декември, като храните са основният определящ фактор за постигнатата стойност.

Пазарът на труда показва негативна динамика – безработицата достига 12.4% в края на 2012 г., а средно за цялата година стойността є е 12.3%.

В изданието е отчетена и сравнително високата стойност на бюджетния дефицит през януари 2013 г. – 536.5 млн. лв. (0.7% от БВП), което като цяло съответства на прогнозата на банката за по-висока стойност на показателя за цялата година (2.0%) спрямо заложената в Закона за държавния бюджет. Фискалният резерв спада през същия месец до 4.1 млрд. лв., като намалението се дължи на изплащането на лихвите и главницата по еврооблигациите, чийто падеж настъпи на 15 януари 2013 г.

Анализът отбелязва, че през януари, в унисон с очакванията продължават да нарастват и лошите и преструктурирани кредити в банковата система, като сумата им достига 9.7 млрд. лв. (или 22.6% от всички заеми).

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.