Проверяват Емилия Ковачева дали е малтретирала и друг път бебета

Министерство на здравеопазването е разпоредило проверка, която да установи дали акушерката Емилия Ковачева от болница “Софиямед”, която беше арестувана, след като нанесе побой над 4-дневно бебе, е малтретирала бебета и в други болници, в които е работила. Това съобщи в студиото на БНТ заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков. По думите му, Ковачева е имала безупречна трудова биография до момента, но въпреки това той е помолил колеги от предишни болници да разпитат дали е имала подобно агресивно поведение спрямо новородените. Пенков каза още, че организацията на работата в “Софиямед” е както във всяко друго отделение, където се раждат дечица – “има дежурен акушер-гинеколог, лекар има 24 часа в денонощието, има и две дежурни акушерки – едната дежури в гинекология, родилно, втората- в неонатологичния сектор”.

На лечебното заведение, в което беше извършено посегателството срещу детето, най-вероятно ще бъде съставен акт, съобщи заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков. Както е известно, по време на инцидента акушерката Емилия Ковачева е карала второ последователно 12-часово дежурство, без задължителната по Кодекса на труда почивка между две работни смени.

Темата бе разисквана и в сутрешния блок на Нова ТВ.

Катастрофално се стопява броят на акушерите”, коментира в студиото на „Здравей, България” бившият министър на здравеопазването и акушер-гинеколог д-р Стефан Константинов. – През 1980 година в страната са работили 7897 акушерки, през 2013 година акушерките вече са само 3276. В случая с акушерката тя е работила повече от регламентираното. 24 часа на работа за човек на 40 години е убийствено. Кодексът на труда го забранява, каза още д-р Константинов. Той цитира проучване, според данните от което 30% от медицинските сестри в България страдат от изключителна висока степен на burnout (синдрома на професионалното изпепеляване).

„Голяма част от акушерките са превърнати в писари, които пишат документацията на НЗОК. Аз като лекар, колкото и да съм натоварен, когато се роди едно дете, това ми дава някакъв емоционален заряд, докато много от акушерките дори и това не могат да изпитат. Ниски са им заплатите, условията на работа невинаги са добри, взимат продължителни смени, това хронично ги изтощава”, заяви д-р Константинов.

„В определени моменти и аз съм се хващал, че не се държа достатъчно приятелски с пациентите поради някаква причина”, призна той.

Свързани публикации

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.