Софийският градски съд прекрати и върна обвинението срещу народния представител от БСП Светла Бъчварова заради липсващи елементи в обвинението, необоснованост на тезата и недоказаност на вината на обвиняемата. Това съобщиха от СГС. Депутатката от БСП бе обвинена в злоупотреби, които е извършила като директор на Селскостопанска академия. От разпореждането на съдията докладчик Атанас Атанасов не става известно кой е бил прокурорът, изготвил обвинителния акт, но критиката към документа е безпощадна.
Според съдията в обвинителния акт няма факти, които да обуславят съставомерността на стореното от Бъчварова като неизгодна сделка. От прокуратурата пратиха делото в съда през април, когато съобщиха, че депутатката е обвинена за сделка от 2009 г., когато тя е била председател на Управителния съвет на Селскостопанската академия (ССА) и сключила договор с “Литекс Комерс” на Гриша Ганчев.
Той бил свързан с предоставени на академията 9 726,224 дка земеделски земи в района на Балчик. Сделката с “Литекс” била за съвместна научно-изследователска и опитно-производителна дейност за срок от 10 години, като “Литекс Комерс”АД трябвало да плаща на академията 17 500 лева годишно или по 1.80 лева на декар.
Първоначалният извод, че договорът е неизгоден е направен след проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) през 2013 г. Според АДФИ академията получавала в пъти по-малко, отколкото би получила от арендуване на земеделските земи. Вредата пък била изчислена с експертизи, в които цената на декар била съпоставена с пазарната арендна цена в региона, която била между 70 и 80 лева на декар. Така било изчислено, че за година академията е можела да печели от тези земи над 680 000 лева, което за периода 2009-2011 г. прави над 1.3 млн. лв. приблизително изчислена вреда за ССА.
Според съдия Атанасов прокуратурата не е посочила в обвинителния акт причинната връзка между сделката и вредата, която държавното обвинение е изчислило, както и защо деянието е квалифицирано като особено тежък случай.
Това е поредният провал на прокуратурата в съставянето на обвинителни актове срещу депутати. В тази връзка главният прокурор Сотир Цацаров се опита да прехвърли вината за многото върнати случаи на съда. Той заяви, че му омръзнало съдът да му връща делата и да издава оправдателни присъди. Разпореждането на СГС подлежи на протест в 7-дневен срок пред Софийския апелативен съд.
този провал колко пари струва на данъкоплатеца, ами питайте, Един работен час на Народното събрание се знае че струва 200 000 лева. Колко струва едно върнато дело, питайте и искайте обяснение, отговорност и наказани