Президентът: Защо да не създадем национален борд за иновации

Президентът Росен Плевнелиев се срещна с представители на иновационната екосистема в България. Това съобщиха от прессекратариата на държавния глава.

Да бъде създаден Национален иновационен борд, който да координира диалога между институциите, бизнеса и научната общност в процеса по създаването на иновационна екосистема в България, поискаха на среща с президента Росен Плевнелиев представители на научната общност, организации и фондове за подкрепа и финансиране на предприемачеството, бизнес асоциации в България. Според тях този борд трябва да разполага с правомощия по определянето на приоритети, възможности за финансиране, както и да упражнява контрол по набелязаните цели.

Гости на срещата бяха бившите главни научни съветници към Министерството на промишлеността и търговията на Държавата Израел: Ели Опер и Йехошуа Глайтмън. Орен Герщайн, главен изпълнителен директор на Ван Леер (високотехнологичен инкубатор в Йерусалим) и други представители на Израел с дългогодишен опит в структурирането и насърчаването на иновационната екосистема в Израел.

Участниците в срещата обсъдиха съществуващия опит у нас за изграждането на подобна екосистема, бяха отбелязани успешните примери на сътрудничество сред представители на различните елементи от екосистемата и специфичните пречки, както и каква трябва да бъде ролята на институциите в подкрепа на този процес.

Президентът Плевнелиев подчерта значението на иновациите и предприемачеството за устойчивото развитие и отново отбеляза, че тези сфери са сред приоритетите на президентската институция.

По време на срещата бяха очертани конкретни области, по които е необходимо да се съсредоточат усилията на бъдещи работни групи, които следва да обсъдят и формулират конкретни стъпки и препоръки. Обща бе оценката на участниците в дискусията, че е необходима подкрепа за образованието, което представлява основа за успешна предприемаческа и иновационна дейност. Промяната на законодателството, което да отговори на нуждата от регулации в подкрепа на предприемачеството, както и използването на пазарни инструменти за използването на публични средства за финансирането на иновации също бяха посочени като области, които изискват експертно проучване.

Държавният глава предложи провеждането на подобни работни срещи да продължи до формулирането на съвместни предложения за подобряване на условията за иновации и предприемачество.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.