Няма съмнение, че има партии, които имат интерес от етническо напрежение. Това далеч не означава, че подобни ситуации ще дадат отражение върху местния вот и неговите резултати, коментира пред БНР политологът Димитър Ганев. Той даде пример от 2011-а година, когато месец преди местните избори стана инцидентът в Катуница, но до съществени промени във вота на избирателите не се стигна.
„Има политическо желание да се използва конфликта в „Орландовци””, коментира пред Нова тв Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. – „Част от проблема е как точно тези политици се опитват да го правят. Дали просто отиват там, или привличат агитките. Едно от нещата, които видяхме през 2011 година в Катуница е, че имаше много активни агитки. Същото беше и през 2013 г. Агитките не ходят просто така”, каза още Тихомир Безлов.
Според социалния антрополог Харалан Александров природата на конфликта има социални, икономически и културни основания.
„Той просто се предоставя за политическа злоупотреба. Желаещите да злоупотребят с него на свой ред го интензифицират и влошават”, коментира Харалан Александров.
Въпросът за политическото използване на конфликта между българи и роми в „Орландовци” беше поставен, след като стана ясно, че по време на протестите на място са били забелязани лица като Илия Илиев от ДПС и националиста Боян Расате.
Пред Нова телевизия хора от кварталите „Орландовци” и „Бенковски” също изразиха опасения, че протестът им може да бъде яхнат от политиците, тъй като наближават избори.
Въпреки създалата се ситуация да се говори за оставка на вътрешния министър Румяна Бъчварова е несериозно, смята Димитър Ганев. Според политолога огромното предизвикателство в рамките на следващите избори е на първо място да се гарантира някаква спокойно обстановка, а не продължаващо напрежение по места, защото това може да се превърне в една лавинообразна ситуация, която да ескалира и да се стигне до много неприятни резултати. Второто нещо е да се гарантира честността на вота, каза още Димитър Ганев по БНР.
Be the first to comment