Трети и Четвърти блок на АЕЦ “Козлодуй” са спрени и няма никаква възможност да ги пуснем. Това обясни в отговор на въпрос министър-председателят Пламен Орешарски на редовната си среща с представители на граждански и НПО. Премиерът припомни, че спирането на четирите малки реактора в Козлодуй фигурира в Договора за присъединяване към ЕС и не можем да ги рестартираме под каквато и да е форма и претекст. Орешарски допълни, че демонтажът на реакторите е задължителен, защото от 2008 година страната получава немалки суми като компенсации затова, че тези мощности не работят.
По време на разговора си с гражданите, премиерът Орешарски коментира и ситуацията в Украйна, както и нашата позиция.
На първо място в принципната българска позиция относно Украйна е подкрепата в рамките на дипломатическите и политическите средства за българското национално малцинство, посочи Орешарски. Премиерът изтъкна, че това е била и една от предпоставките министър Кристиан Вигенин да посети Киев в първия възможен момент.
„Обявяваме се за териториалната цялост на Украйна”, каза още премиерът. На трето място той посочи призива към новите украински власти – да водят политика на деескалация на напрежението и на интегриране на всички украински граждани. „Считаме, че това е единственият път за омиротворяване на една страна, която в последните десетилетия, бих казал и в последните два века, е често поделяна в миналото между различни империи и държави”, коментира министър-председателят.
Според премиера Орешарски в този контекст би следвало да се преценява и предстоящият референдум в Крим. „Според украинската конституция той е незаконосъобразен и дори от чисто политическа гледна точка трудно може да оправдаете референдум в регион с голямо малцинство и да очаквате обективен резултат”, каза министър-председателят. Той добави, че се следи с особено внимание ситуацията в Украйна, както и мненията на партньорите от ЕК.
„За съжаление към настоящия момент нямаме оптимистични новини. Вероятно на предстоящата среща на върха в Брюксел другата седмица една от най- важните точки ще бъде обсъждане на ответна реакция на ЕК към случващото се в Украйна и в частност референдума в Крим. Това ни поставя на много сериозно изпитание, тъй като България потенциално е между страните-членки на ЕС, които биха претърпели най- големи икономически щети, ако се проведе следващ етап на политика на санкции спрямо Русия. Ще водим разумно дебата в Брюксел, така че от една страна да се намерят подходящи инструменти, които да въздействат за намиране на дипломатически и политическо решение за Украйна и от друга страна – недопускане на крайни действия, които ще навредят на страните-членки на ЕС, особено на уязвими като България”, обясни министър-председателят Орешарски.
На въпрос за социалната политика премиерът подчерта, че грижата за уязвимите слоеве от обществото е сред приоритетите на кабинета. „Ще продължим в рамките на фискалните възможности да отделяме първостепенно внимание на набора от социални мерки, които смекчават напрежението при най- уязвимите от социална гледна точка групи”, добави министър-председателят.
По отношение на случая в Лясковец министър-председателят отбеляза, че днешната акция е направена със санкцията на прокуратурата.
„Исках веднага информация дали са спазени всички инструкции. Това, което ми беше докладвано, е, че са спазени”, каза премиерът Орешарски.
Be the first to comment