Изглежда на милиардерите-олигарси не им е позволено да си отиват от този свят просто от инфракт. Дори и на разорените милиардери. Даже и на бившите олигарси. И особено на руснаците. Както и в никакъв случай – на руснаците, живеещи в Лондон.
Всуе – Борис Абрамович Березовски е мъртъв. Официално и окончателно – поне това не подлежи на съмнение. Както и фактът, че от утре светът като цяло и Лондон в частност, пак ще са същите. Освен, ако предсрочно не дойдат българите и румънците, пфу, пфу…
Това – за утре. Но днес експерти по химическите, бактериологичните и радиоактивните вещества вече са в имението на руския (екс) милиардер Борис Березовски, който беше намерен мъртъв в банята си вчера сутринта. Експертите ще се включат в разследването, започнало вчера следобед. Тялото на Березовски е все още в имението. Полицията разглежда засега смъртта на милиардера като необяснима, допълва Асошиейтед прес. Защо ли?
Руският чадър
Присъствието на експерти по химическите, бактериологичните и радиоактивните вещества връща лентата към смъртта на Александър Валтерович Литвиненко, бивш подполковник от руската Федерална служба за сигурност (ФСБ), служил и в КГБ, бил приживе специалист в борбата с организираната престъпност и тероризма.
И той умира в Лондон при загадъчни обстоятелства, но за това – по-късно.
След като работи за КГБ и нейния правоприемник ФСБ, Литвиненко публично отправя обвинения, че неговите началници са му издавали неправомерни заповеди за убийство на руския милиардер Борис Березовски. Литвиненко е отстранен от агенцията и по-късно през 1999 г. е арестуван в обвинения по превишаване на правомощията си при антитерористична операция в Кострома. Той е освободен от затвора месец по-късно, след като подписва декларация, че няма да напусне Русия.
През 2000, Литвиненко нелегално емигрира от Русия в Обединенотото кралство, където получава политическо убежище и гражданство. Тогава издава книгите Взривяване на Русия: Терор отвътре и ЛПГ — Лубянската престъпна групировка, в които описва идването на власт на Путин като държавен преврат, организиран от ФСБ. Ключов елемент от стратегията на ФСБ според него е сплашване на хората чрез взривяване на жилищни сгради в Москва и други градове. Тези взривове се приписват на чеченските терористи и служат за оправдаване на наказателните акции на руските военни части в Чечения, като по този начин Путин става популярен и спечелва изборите за президент. Той също описва в големи детайли връзката на ФСБ и в частност на Путин с организираната престъпност. В следващите няколко години Литвиненко оправя обвинения към ФСБ в подкрепа на тероризма по света, включително и за трениране на бойци на Ал-Кайда в Дагестан.
На 1 ноември 2006, Литвиненко изненадващо се разболява, приет е в болница и умира три седмици по-късно от радиационно отравяне с редкия и силно токсичен радиоактивен изотоп Полоний-210. Смъртта на Литвиненко, неговите връзки с ФСБ и публичното му обвинение, че руското правителство стои зад неговото отравяне, предизвикват широко отразяване от световните медии. Британските служби активно разследват няколко места с радиактивно замърсяване, които са свързани с Литвиненко, включително и определени самолети, пътували от Москва до Лондон и Хамбург.
Биография като за бестселър
Борис Абрамович Березовски е роден е на 23 януари 1946 г. в академично семейство на руски евреи. Следва математика в елитни съветски висши училища, припомня справката с „Уикипедия”.
През 1989 г. учредява компанията „Логоваз“ като смесено съветско-швейцарско предприятие. През ноември 1994 г. става председател на управителния съвет на новооснованата телевизия „ОРТ“. По-късно придобива телеканала TV6 и три ежедневника. През 1996 г. придобива изключителни лицензи за износ на стратегически важни суровини. Заедно с Роман Абрамович придобива контрол над нефтения гигант „Сибнефт“. Президентът Борис Елцин го назначава за известно време за заместник-секретар на Съвета за сигурност. В това качество е натоварен да координира руската политика в Чечения. През 1997 г. е освободен от тази длъжност.
През есента на 1999 г. заедно с Роман Абрамович овладява 2/3 от руската алуминиева индустрия. С издигането на Владимир Путин позициите на Березовски отслабват. От ноември 2000 г. живее извън Русия. През януари 2001 г. продава 49% от акциите на „ОРТ“ на Роман Абрамович, а половин година по-късно продава и акциите си от „Аерофлот“.
От 24 март 2002 г. Березовски не може да напуска Великобритания, тъй като Русия иска неговото екстрадиране. Според някои изтичници Борис Березовски финансира с огромни средства т.нар. Оранжева революция в Украйна.
Опити за покушение
През юли 2007 година медиите на Острова съобщиха, че наемен убиец е имал намерение да застреля живеещия в Лондон Борис Березовски, наречен „един от най-ревностните критици на Владимир Путин”.
Междувременно руският посланик Юрий Федотов заяви в интервю пред Би Би Си, че не разполага с информация по случая и отхвърли възможността руската държава да има нещо общо с опит за покушение срещу Березовски.
Покушението е трябвало да бъде осъществено в хотел „Хилтън" на лондонската улица „Парк лейн", За да не предизвиква подозрение, убиецът е влязъл в сградата с дете. Преди това той е поканил Березовски на среща в стая в хотела, където е имал намерение да го застреля в главата.
Според „Сън" британските власти са разбрали за готвеното покушение. Агенти на контраразузнаването Ми 5 и на разузнаването Ми 6, съвместно с антитерористичния отдел на лондонската полиция, са наблюдавали денонощно килъра и жертвата.
Преди покушението агентите са заели стая,у съседна на тази, в която е трябвало да се състои срещата. Те са арестували нападателя преди да успее да стреля.
„Ясно е, че Березовски е постоянен критик на Владимир Путин и неговия режим, а от опит знаем, че руснаците не изпитват угризения, когато предприемат мерки срещу критиците си зад граница. Хладнокръвното убийство на Литвиненко дава представа на какво са готови." – коментираха от британските спецслужби.
По онова време самият Березовски заявяваи в интервю за Би Би Си: „В тази страна (Великобритания) вече се предприемани няколко покушения срещу живота ми. Скотланд ярд е отделял достатъчно внимание на защитата ми, за което се радвам."
Богат и много опасен
През юни 2006 година британски съд отхвърли молбата на Русия за екстрадиране на Борис Березовски с довода, че той се ползва с политическо убежище в страната. Въпреки това милиардерът получи предупреждение да не заплашва със сваляне правителството на Русия и президента Путин.
През март 2006 година Руската главна прокуратура поиска екстрадирането на Березовски заради заплахите му от началото на годината да организира преврат в Кремъл. През януари същаота година Березовски заяви пред агенция Франс прес, че инвестира за организиране на държавен преврат в Русия, за да бъде възстановена до 2008 г. "поруганата" според него руска конституция. По-късно той повтори думите си пред радио "Ехото на Москва".
Тогавашният британски външен министър Джак Строу предупреди Борис Березовски да не използва политическото убежище като претекст да пропагандира "насилствено сваляне на суверенна държава". Дипломатът уточни, че предупреди всички, които "използват Великобритания като база за подклаждане на насилие и безредици или тероризъм в други страни", че "статутът им на бежанци може да бъде преразгледан във всеки един момент, ако се окаже, че присъствието им противоречи на обществения интерес".
Не толкова богат…и много опасен
През пролетта на 2010 година Березовски за първи път от 2004 година не попадна в годишния списък на списание Forbes за стоте най-богати руснаци. Година по-рано той заемаше 29-то място в тази класация.
Междувременно в Русия свидетелски показания по разследването на смъртта на журналистката Ана Политковская свързаха името на Березовски с поръчителството на нейното убийство.
А́нна Степа́новна Политко́вская бе руска журналистка и защитник на човешките права, известна със своята критична позиция към политиката на президента Владимир Путин, както и със своите военни кореспонденции от Чечня и Северен Кавказ, които разказват как руските военни се държат с мирното население там. На 7 октомври 2006 г. тя е застреляна в асансьора пред апартамента, в който живее. Нейното убийство предизвиква силни реакции в цял свят. Според някои, то е по поръчка на руските власти. Според други – замесен е и политемигрантът Березовски.
Как всъщност обедня Березовски?
Много просто – в съдебен спор с най-известният руснак на Острова и негов бизнес партньор Роман Абрамович.
Още преди началото на делото средствата за масова информация предположиха, че целта на Березовски не е да възтържествува справедливостта, а елементарен опит да припечели нещо. По думите на Березовски, очакванията му са били да си „върне” едни 3 млрд. паунда. Междувременно медиите на Острова оцениха съдебните разходи за всяка от двете страни – Березовски и Абрамович – на около 100 млн. лири. Разликата е, че според договора между Березовски и фирмата, която защитава интересите му – Addleshaw Goddard, хонорарът зависи от резултатите от делото. Addleshaw Goddard своевременно са направили застраховка, която ще покрие загубите им.
Като цяло обаче делото между двамата олигарси извади на бял свят факти от стартирането и развитието на бизнеса им, които са повече от нелицеприятни за Русия. В съдебната зала многократно бяха споменати думи като корупция, ходатайства, административен чадър, криминални предприемачески похвати и др., които дадоха ясна представа за спецификата на руския подход при правене на бизнес в периода на начално натрупване на капитала.
Резултатът – наскоро близки до Березовски съобщиха, че е взел 5000 долара на заем за да си купи самолетен билет. За къде ли, при положение, че му бе забранено да напусска Великобритания?
Луд, луд, колко да е луд?
Официалната руска информационна агенция ИТАР-ТАСС съобщава за смъртта на бившия олигарх под заглавие: СМИ: (средства за масова информация) Березовски имаше диагностицирана клинична депресия. В информацията се цитират публикации в британския печат, според които Березовски най-вероятно се е самоубил, но има вероятност смъртта му да е следствие от инфаркт.
„Починалият в събота във Великобритания бивш руски „олигарх” Борис Березовски имаше диагностицирана „клинична депресия” след като окончателно загуби през 2012 година иска си към Роман Абрамович”, пише „Сънди таймс”, цитиран от ИТАР-ТАСС. Резултатът от този съдебен процес, по думите на „Сънди”, постави Березовски на пътя на „стремително растящо отчаяние”. По данни на изданието, на Березовски седмица след края на процеса са били предписани антидепресанти, а четири месеца по-рано той се е лекувал в лондонската клиника за душевно здраве „Прайори”.
Малко преди смъртта си Березовски споделя в интервю за Forbes, че мечтае да се завърне в Русия. „Дори след като заведоха углавно дело срещу мен, аз исках да се върна в Русия. Главното, което недооцених е, че Русия ми е толкова скъпа, че не мога да бъда емигрант”, подчертава той.
В събота прес-секретарят на президента на Русия – Дмитрий Песков – заяви, че че преди известно време Березовски е написал на Путин писмо, в което моли да му бъде простено за извършените грешки и се обръща с молба да получи възможност да се завърне в родината, съобщава ИТАРР-ТАСС.
Интервюто във Forbes
Разговорът му с журналиста на “Форбс” не е записан с диктофон, но след новината за смъртта на Березовски, списанието решава да публикува разказа на журналиста Иля Жегулев. По думите на автора, Березовски изглежда зле – с протрита черна фланелка, набързо вързан шал и сако. „Държеше да изключа всякакъв зрукозапис, да водим прост разговор, а не интервю. Пробвах да го заговоря за бизнеса, но скоро разбрах, че бизнесът отдавна не е сред интересите му”, припомня Иля Жегулев. Според журналисти, Березовски е казал, че не той е управлявал бизнеса, а неговият дългогодишен бизнеспартньор Бадри Патркацишвили, починал през 2008г.
„Когато постъпиха парите от ОРТ и Сибнефт, ги дадох на Бадри Вземах, колкото ми трябваше за моите политически проекти, а другото беше негова грижа”, казал Березовски и допълнил, че винаги е бъркал в преценката си за хората, за човешките им качества, като е оценявал правилно само ума и смелостта им. Березовски казал още, че не е имал благоразумието да оформи документно договорките си нито с Бадри, нито с Абрамович.
А ето и отговорът на Борис Березовски на въпроса „Липсва ли ви Русия?”.
„Да се върна в Русия… Това е най-голямото ми желание. Даже, когато заведоха наказателно дело срещу мен, исках да се върна. Дори тогава! Въздържа ме само съветът на Елена Бонер (вдовицата на акад. Сахаров – бел. ред.). Недооцених доколко скъпа ми е Русия и това, че не мога да бъда емигрант. Много мои оценки се измениха. Включително относно самия мен. Относно Русия и Запада. Навремето имах идеалистична представа относно това що е демокрация в центъра на Европа. Недооценявах инертността на Русия и силно надценявах Запада. Всичко това се случваше постепенно. Промених представата си за пътя на Русия… Не трябваше да напускам Русия”.
След което допълва, че е загубил смисъла на живота…
Be the first to comment