Наводнението взе първата си жертва в град Мизия. Загиналият е мъж, съобщи БГНЕС. Над 500 души са евакуирани от град Мизия. Придошлата река Скът, която преминава през града, превърна в истински воден ад района. На места водата по улиците е с дълбочина няколко метра.
От 4 дни НИМХ към БАН е предупреждавал за очакваните валежи, а МОСВ – за покачването на нивото на реките. Местните власти са изпратили нарочни заповеди за евакуация на хората, но не всички са били готови да напуснат домовете си, заяви директорът на ГД “Пожарна безопасност и защита на населението” главен комисар Николай Николов. Той даде висока оценка на работата на доброволците, които са спасили десетки животи.
Най-малко 300 служители на полицията и пожарната участват в спасителните дейности, добави гл. комисар Николай Николов. “Направили сме това, което е необходимо”, увери той. В акцията по спасяването участват и два военни хеликоптера Кугър.
Ясен Сливенски, директор на Дирекция “Мениджмънт на бедствия” в БЧК, заяви пред БНР, че в града изпитват остър недостиг на чиста вода и призова фирмите във Врачанско, които имат запаси с бутилирана минерална вода да помогнат на бедстващите.
Жители на града съобщиха, че има четири язовира, които заплашват града. Според тях имало и слухове, че някои от язовирите ще бъдат изпускани. Министърът на околната среда и водите Станислав Анастасов заяви, че язовирите в района на Мизия не са прелели. “Няма преливащи язовири, проблемът е дошъл от преливането на реката”, каза той.
В град Враца са залети улици, дворове и мазета на жилищни сгради по поречието, има паднали постройки. Приливната вълна e наводнила западния квартал на града. В някои къщи нивото на водата е към 2 метра. Спасителните екипи евакуираха през цялата нощ с лодки обитателите на наводнените домове. За бедстващите са осигурени условия в детска градина, която се намира във високите части на Мизия. Там са пренощували десетки хора, които са сигнализирали, че са наводнени. В помощ на екипите работят пожарникари и спасители от Видин, Монтана, Плевен, София, Ловеч и Враца. Врачанският областен управител Венцислав Василев, който следи ситуацията на място съобщи, че нивото на р. Скът засега е в застой, но ситуацията остава критична.
Be the first to comment