Планета с размерите на Земята, която е възможно да поддържа живот е открил космическият телескоп Кеплер. Това съобщиха от американската космическа агенция НАСА.
Небесното тяло, наречено Кеплер-186f, е от съзвездието Cygnus, на около 500 св.год. от Земята. То се върти около звездата си на такова разстояние, на което има условия за течна вода и за развитие на форми на живот. Звездата на новооткритата планета е червено джудже на разстояние около 490 светлинни години от тук. Тя е по-слаба от нашето Слънце, но в комбинация с размера на планетата и разстоянието между двете осигурява условия за вода на повърхността. Астрономите и преди са откривали планети във възможно “обитаемата зона” около слънцата им, но те винаги са били с над 40% по-големи от Земята и е било трудно да се изчисли техният състав. Възможно “обитаема зона” учените наричат разстоянието от нейното слънце на орбитираща планета, в което би могло върху повърхността и да съществуват водни басейни. Кеплер-186f се завърта около звездата Кеплер-186 за 130 дни и получава от нея една трета от енергията, която Земята получава от Слънцето. По пладне тя е огрявана от своета звезда точно толкова, колкото светлина получаваме ние в последния час преди залез.
Този факт нарежда планетата във външния слой на “възможно обитаемата зона”. Предполага, че тя е изградена от скали.
Звездата Кеплер-186 е от типа звезди-джуджета М1, което означава, че тя изгаря водород непрекъснато и завинаги, а това би могло да бъде достатъчно условие за развитие на живот около нея.
Освен това новооткритата планета има точно необходимия орбитален период, в който водата може да съществува в течно състояние на повърхността й.
Be the first to comment