През септември в България се наблюдава дефлация на годишна база за 14-и пореден месец. Това показват огласените днес данни на Националния статистически институт (НСИ).
Индексът на потребителските цени (CPI) се понижи през септември 2014-а година с 0,2% на месечна база, след аналогичен спад през август.
На годишна база българската инфлация се понижи през септември с 0,8% (спрямо август 2013-а) след понижение с 0,6% през август.
Инфлацията от началото на годината (септември 2014-а спрямо декември 2013-а) се понижи с 1,4%, докато средногодишната инфлация за периода от октомври 2013-а до септември 2014-а се понижи с 1,6% спрямо периода октомври 2012-а – септември 2013-а, показват днешните данни на НСИ.
Цифрите потвърждават, че българската икономика се намира в дефлация за четиринадесети пореден месец (спад на потребителската инфлация в сила от август миналата година насам) и че в началото на есента се забелязва ново влошаване (задълбочаване) на дефлационните тенденции.
Цените на хранителните продукти и на безалкохолните напитки се повишиха през септември на месечна база с 0,9%, докато цените на алкохолните напитки и на тютюневите изделия се повишиха с 0,1%. Понижение с 0,4% отбелязаха цените на облекло и обувки, докато цените на жилища (наеми, текущ ремонт и поддържане), вода, електроенергия, газ и други горива се увеличиха с 0,2%. Понижение от 1,5% на месечна база имаше в транспортните цени, цените в здравеопазването се понижиха с 0,3%, а цените в сектора на съобщенията отчетоха намалени от 0,2%, показват данните на НСИ.
Хармонизираната инфлация (HICP индекса) на България през септември 2014-а година се понижи на месечна база с 0,7% след понижение с 0,1% през август, докато на годишна база индексът на хармонизираните цени се понижи с 0,7% след спад от 1% през предходния месец.
Днешните данни на НСИ подсказват, че българската икономика все още не може да се справи с негативните дефлационни процеси, които са в сила от средата на миналата година насам.
Be the first to comment