Около 150 души излязоха във вторник вечерта на „Орлов мост” в столицата, за да защитят природен парк „Странджа”. От седмици насам в общественото пространство силно се чуват опасенията на природозащитници, че тази защитена територия на родното ни крайбрежие ще бъде застроена, като това позволява общият устройствен план на община Царево.
По-рано днес изпълнителната власт в лицата на министъра на околната среда и водите Искра Михайлова и на министъра на регионалното развитие Десислава Терзиева вече съобщи, че устройственият план на община Царево е спрян до изработването на нов и няма да има нито един строеж, който да навреди на природен парк „Странджа”.
Дори и след тези новини, притеснени граждани от столицата и от още 10 града в страната се събраха заедно да заявят опасенията си и да съхранят Странджа.
Екологът и председател на УС на „Зелени Балкани” Тома Белев обясни пред News.bg, че стъпките на двете министърки и върнатият за разглеждане общ устройствен план е само първата крачка, която трябва да бъде направена, но не е достатъчна. Според Белев това са административни решения, които могат да бъдат върнати от съда и презастрояване отново да има.
Събралите се природозащитници искат да съхранят не само Странджа, но и всяка една защитена територия в България.
Друг участник в протеста спомена идеята за провеждане на референдум за това дали трябва да се позволява строежът по българското Черноморие.
Протестиращите обобщиха исканията си, като издигнаха два лозунга: „За да остане природа” и „Природата няма глас, има нас”.
За да подкрепят защитниците на природен парк „Странджа”, на ключовото за протести място дойдоха и представители на Ранобудните студенти.
Около 30 души се събраха в центъра на Стара Загора и се включиха в протеста в защита на парк „Странджа”. Акцията бе организирана в 11 града на България от коалиция „За да остане природа в България”. „За да остане природа в България да спасим Странджа”, „Долу ръцете от природното богатство на България”, „Морето не е частно, нека ви е ясно”, пишеше на издигнатите от демонстрантите транспаранти.
Преките организатори в Стара Загора – сдружение „Зелени балкани” представиха историята на конфликта в снимки. „Протестът ни не е политически, искаме обаче отговорните административни лица да подадат оставки”, обясниха природозащитниците.
Организирана бе и подписка в защита на парка като само за час бяха събрани над 50-на подписа. Подкрепа на каузата с подписа си оказаха много млади хора, както и цели семейства.
Около 30 души се събраха на протест и във Велико Търново в защита на природен парк „Странджа”. Те се обявиха и против назначението на новия временен директор на природен парк „Българка” Али Алиев. „Гората = хората”, „Искаме природа, не бетонни гробища”, „Не убивайте гората” бяха изписали хората на плакатите, които издигнаха.
Основен организатор на акцията пред паметник „Майка България” е новоучреденото сдружение Г.О.Р.А. с председател Радослав Филипов. В протеста се включиха и членове на сдружението „Велико Търново за гората” и на други природозащитни организации.
Протестът в старата столица бе и в защита на гората на Картала. Унищожаването на гората на Картала ще бъде една екологична бомба със закъснител. Това ще засегне всички жители на града, предупреди Евгени Коев, секретар на Туристическо дружество „Академик”. Трябва да се направи всичко необходимо да се запази статутът на гората, бяха единодушни протестиращите.
Екоактивисти от Русе се събраха на брега на река Дунав пред паметника на Баба Тонка, където разпънаха плакати в защита на природата. След това младежите слязоха край реката, където към тях се присъединиха и познатите отпреди хора с маски на защитени животински и дървесни видове от района на Странджа.
Със скандирания “Гора, а не бетон” групата от 30-ина русенци премина по центъра до площада пред Общината. Те издигнаха плакати с искания да се отмени заповедта за общия устройствен план на община Царево, приет без екологична оценка.
Протестиращите настояват Черноморското крайбрежие, природата и биоразнообразието на България да бъдат защитени от правителството като национално богатство. Младите хора отново направиха пърформанс, в който демонстрираха безогледно изсичане на дървета и унищожаване на природата.
Кажете, кажете колко щеше да се застрои Странджа? Колко? За какво са тези протести и тези манипулации, включително и в медиите. Защото Общият устройствен план предвиждаше застрояване едва на 0.4% от Странджа. Не повече. Защо не казвате това? Не разбирам колко е силен този зелен октопод, че достига до всички медии и се налага такава огромна, огромна журналистическа манипулация.