Москва експулсира журналист от САЩ за срок от 5 години

Навръх Коледа руските власти информираха бившия кореспондент на вестниците  Financial Times и Wall Street Journal Дейвид Сатър  (David Satter), че трябва да напусне Русия, както и че му се забранява да посещава страната за срок от пет години заради нарушаване на миграционното законодателство. Новината бе отразена в руските медии, а по-късно бе и коментирана от Министерство на външните работи (МВнР) на Русия.

„Руссия за първи път от времето на студената война забранява влизането на своя територия на американски журналист, работещ в Москва, но пътувал в кратка командировка до Украйна”, пише на сайта си руската редакция на „Гласът на Америка”. И допълва, че според експерти, тази стъпка на Москва може да доведе до ново обтягане на отношенията между Москва и Вашингтон в навечерието на зимната Олимпиада в Сочи.

Посочва се също така, че в момента Сатър сътрудничи като консултант на радиостанциите Свобода/Свободна Европа, които, както е известно се финансират от Конгреса на САЩ.

Журналистът от САЩ е живеел в Москва от септември 2013 г. През декември Сатър е пътувал до Киев за отразяване на масовите демонстрации, предизвикани от решението на властите в Украйна да се откажат от подписването на споразумение за асоцииране с ЕС. Когато журналистът се обърнал към руското посолство в Киев с молба да му бъде издадена нова виза, за да се върне в Русия, дипломатът Алексей Груби му прочел вече готово решение, в което се посочвало, че «компетентните органи» намират неговото присъствие на територията на Руската федерация за „нежелателно”.

„Гласът на Америка” пише, че под „компетентни органи” трябва да се разбира

Федералната служба за безопасност (ФСБ) – влиятелна институция, която е подчинена на президента Владимир Путина и се занимава с разузнаване. Както и че подобни формулировка за експулсиране на чужденци обикновено се използват, когато става дума за шпионаж.

След отказа да бъде издадена виза на Сатър посолството на САЩ в Москва е протестирало по дипломатически път и е поискало обяснения, които руските власти са отказали да дадат, съобщава „Гласът на Америка”.

„Те ме експулсираха. Руските власти блокираха влизането в страната на човека, който писа за нея в продължение на 36 години”, коментира Дейвид Сатър пред Financial Times. И допълва: „Мисля, че случилото се отразява промяна в политиката”.

В изявление на президента Радио Свобода/Свободна Европа Кевина Клоуз, цитирано от Financial Times, се казва, что „експулсирането на Сатър бе направено без каквито е да са основания или обяснения. Според Клоуз това е фундаментално нарушаване на свободата на словото и на свободата на журналистика.

В момента Дейвид Сатър е в Лондон, където довършва четвъртата си книга за Русия и Съветския Съюз, посветена на историята на посткомунистическа Русия. Оказва се, че дори не му е било позволено да вземе личните си вежди от московското си жилище.

РИА „Новости” цитира днешен коментар на руското МВрН по случая с Дейвид Сатър. В текста се посочва, че журналистът е пристигнал в в Русия на 21 ноември 2013 г. и е получил акредитация като кореспондент на радиостанциите "Свобода"/"Свободна Европа" за срок от една година, като по действащите правила е трябвало да се яви в управлението на Федералната миграционна служба(УФМС) в Москва, за да получи многократна виза за пребиваване на територията на Русия, за което е бил уведомено кореспондентското бюро на радиостанцията. Сатър обаче направил това едва на 26 ноември, "където му е отказана многократна виза, заради грубо нарушаване на руското миграционно законодателство”.

„Фактически от 22 до 26 ноември 2013 г. този гражданин на САЩ се е намирал незаконно на територията на Русия”, се отбелязва в съобщението на МВнР на Русия. Допълва се, че на 29 ноември 2013 г. е имало заседание на Таганския районен съд в Москва, на което Сатър е бил признат за виновен в административно нарушение и сам е признал вината си. След което му е било наложено наказание „глоба с административно експулсиране извън границите на Руската федерация”. Освен това на основание член 27 алинея 2 от закона за влизане и отпътуване от Руската федерация „миграционните власти са му забранили влизането на наша територия за срок  от 5 години от датата на експулсирането”, съобщава руското МВнР. И допълва, че Сатър е напуснал територията на Русия в началото на декември.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.