Законът за регулиране на пазара на горива най-вероятно няма да бъде приет от парламента, въпреки първоначалната широка подкрепа от страна на депутати за него. Законът за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход предвижда фирмите, които търгуват, складират или транспортират горива, да минат на регистрационен режим към Министерството на икономиката. За да влязат в регистъра, те ще трябва да отговорят на изисквания за висок уставен капитал (между 20 хил. лв. за търговци на дребно до 3 млн. лв. за собственици на данъчен склад) и да предоставят немалки банкови гаранции. Управителите им ще трябва да отговарят на определен образователен и трудов ценз. Според БСП така на пазара ще останат петте най-големи фирми, а малките ще фалират.
Проектът беше входиран в парламента с подкрепата на депутати от всички парламентарно представени партии, като основен двигател е Емил Димитров-Ревизоро от “Обединени патриоти”. Димитров е шеф на парламентарна комисията за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика. Отрицателни становища представиха три министерства – на финансите, на икономиката и на земеделието. Срещу текстовете в проектозакона се обявиха и редица браншови организации.
“Предвидените изисквания в законопроекта ще ограничат кръга от лицата търгуващи с горива, като това ограничение може да доведе до концентрация на бизнеса и недопускане до пазара на горива на малки и средни предприятия, което не е в съответствие с европейския принцип за конкурентоспособност “мисли първо за малките”, е заключението в становището на Министерството на финансите. Освен него още три ведомства са дали становища за проекта – на икономиката (в проекта то е посочено като контролиращо регистрацията на фирмите от сектора), на енергетиката и на земеделието.
Новият законопроект ще се отрази пряко и на земеделските стопани. От министерството на земеделието припомнят, че са вменени конкретни и несъобразени със статута на земеделските стопани задължения и изисквания, създаващи допълнителна регулаторна и финансова тежест за тях. А фермерите предупредиха, че ще се съберат на протест с техниката си, ако този проект мине.
Министерство на икономиката подкрепя предприемането на мерки в борбата със сивата икономика, но смята, че предвид множеството засегнати субекти следва да се проведе широко обществено обсъждане. От ведомството обръщат внимание и на факта, че ще е необходим значителен административен капацитет и ресурс за обезпечаването на дейността на новия закон. Единствено Министерство на енергетиката няма бележки и предложения по законопроекта.
От Асоциацията на индустриалния капитал в България също заемат позицията, че се въвеждат множество нови тежести за бизнеса, които могат да нанесат непоправими вреди на българската икономика като цяло.
Be the first to comment