Лекуваме се по два здравни пакета, не се знае какво има в тях

БСП и ДПС обявиха, че ще атакуват промените в Закона за здравното осигуряване заради разделянето на здравните пакети на основен и допълнителен. Това стана ясно след заседанието на парламента вчера, което продължи до късно заради удълженото работно време до приемане на цялата реформа на Петър Москов. Разделянето на здравните пакети на основен и допълнителен получи одобрение от парламента.  ГЕРБ  обаче не приеха предложението за повече държава в управлението на Националната здравноосигурителна здравната каса и по-твърди мерки спрямо фармацевтичната индустрия.

Пакети – социално значим и социално незначим

Основният проблем при разделянето на пакетите е, че не се знае какво ще съдържат те. Какво ще има в основния и какво в допълнителния пакет – нещо, заради което Москов нееднократно беше атакуван. В момента се предвижда в основния пакет да попаднат всички тежки и социално значими заболявания и към тяхното лечение да се насочи основният финансов ресурс, така че пациентите да имат бърз и напълно безплатен достъп до лечение. В допълнителния пакет трябва да попаднат болести, които не застрашават живота и лечението им търпи отлагане. Финансовият ресурс за тях ще е ограничен, което означава, че за покриваното от НЗОК лечение ще се чака. Ако пациентът не желае да е в листа на чакащите и иска незабавно лечение, ще трябва да си го плати или да разчита на допълнително здравно осигуряване.

Предстои да бъде издадена наредба, която да дефинира, кои са социално значимите и кои са социално незначимите болести. Москов изнесе данни на  НСИ според които 66% от хората вземат заем, за да обслужват свой здравен проблем. “В момента се доплаща за всичко без значение, колко е важно заболяването. Парите, които имаме, ще бъдат просто ясно и точно насочени към заболяванията, които тормозят нацията ни. Целта не е пестене, а ефективност на средствата, които имаме“, заяви министърът.

Здравни права

Какво още съдържат прочените? Ако до края на тази година гражданите не внесат дължимите си към момента здравно осигуровки, през следващата ще трябва да платят всички дължими за последните 5 години назад, за да могат да възстановят здравните си права. По сега действащото законодателство, до края на тази година този, който иска да поднови здравните си права все още може да плати вноските си за последните 6 месеца. Възраженията срещу този текст дойдоха от ДПС.  Депутатът Хасан Адемов отбеляза, че такива мерки имат обратен ефект, а и у нас в момента безработните са 360 000 и те не разполагат с над 1000 лв. за здравни осигуровки за 60 месеца назад. По думите му, след като бе прието здравноосигурените са да с платени вноски за 36 месеца назад, то техният брой е намалял.

Според депутата от Патриотичния фронт Димитър Байрактаров обаче това не е вярно.  Той подчерта, че само 3 месеца, след като това предложение бе оповестено, в бюджета са постъпили над 17 млн. лева и това се случва за първи път.

Депутатите приеха задължително осигурените лица да имат право да подават жалби пред директора на съответната РЗОК, когато не са удовлетворени от медицинските дейности, свързани с оказаната медицинска помощ. В жалбата се описват причините и се посочва най-малко едно от следните основания: отчетена, но неизвършена медицинска дейност; качество на медицинската помощ, което не съответства на критериите за качество, определени в националните рамкови договори; отказан достъп до медицинска документация; получени от изпълнител на медицинска или дентална помощ суми, без правно основание.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.