Eврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер разработва план, който ще подпомогне Украйна в плащането на сметките за доставки на природен газ, съобщи БНР. Новината съобщава самият Йотингер в интервю за австрийското радио ОРФ. Еврокомисарят подчертава, че няма основания за паника по повод вероятността от прекъсване на газовите доставки от Русия за Европа и увери, че ЕС ще помогне на Украйна да се издължи към Москва.
Подготвям решение, което ще е част от пакета помощи, отпуснати на Украйна от МВФ, ЕС и Световната банка, и от който Киев ще може да плаща сметките си, казва Йотингер.
По-рано днес стана ясно, че Украйна подготвя подаването на иск в Стокхолмския арбитражен съд заради договора между държавната “Нафтогаз Украины” и руския газов монополист «Газпром», който доставя природен газ за Украйна на необосновано висока цена. Това съобщи министърът на енергетиката и въгледобивната промишленост Юри Продан пред парламента в Киев, цитиран от УНИАН. Продан уточни, че става дума за договора от 2009 година и по подготовката на такъв иск се работи от първия ден от встъпването му в длъжност. Освен това стана ясно, че за подготовката на иска са привлечени чужди юристи, имащи опит в работата с компании, които са предявавали подобни искове към „Газпром” в съда в Стокхолм.
Вчера Юри Продан съобщи пред БНР, че количествата от близо 8 милиарда куб. метра газ в украинските подземни хранилища ще стигнат, за да не се нарушават доставките за Европа до 3 месеца.
Ако се случи така, че да стигнем до ограничение на газа за украинските потребители, Украйна може за определен период – до 3 месеца, да транзитира газ до европейските страни. През това време обаче трябва да се реши въпросът с изпомпването на газа. Този въпрос трябва да решим до юни.
В четвъртък Украйна спря да пълни подземните си хранилища с руски газ. Причината е, че Киев не може да плаща непосилната цена от 485 долара за хиляда кубически метра, наложена от “Газпром” от 1-ви април. Според Продан, алтернатива на руския газ са доставките от Полша и Унгария чрез реверсивна газова връзка. След анексирането на Крим Украйна е загубила контрол върху производствени мощности като “Черноморнефтгаз”, допълни Продан.
Междувременно бе потвърдено, че президентът на Русия Владимир Путин е изпратил писмо до лидерите на страните от ЕС, купуващи руски природен газ, във връзка с критичната ситуация около Украйна.
В писмото се изразява крайна степен на загриженост от оформящата се ситуация, отбелязва се нейния кризисен характер, а също така се съдържат и ред конкретни предложения, съобщава прессекретарят на Путин.
Става ясно, че по руски оценки Украйна вече дължи на Русия $16,6 млрд. за газови доставки и това предполага прилагането на клауза от двустранните договори с „Газпром”, предвиждаща изискване за авансово плащане на всяка следваща газова доставка.
Въпреки наличието на такава клауза Владимир Путин е помолил на този етап „Газпром” и руското правителство да изчмакат и да не преминават към предплата за газовите доставки. В същото време Путин подчертава, че ако Киев не седна на масата за преговори по своя газов дълг, то е възможно задействането на клаузата за авасови плащания.
По думите на Путин ситуацията с икономиката на Украйна е меко казано, странна. Партньорите на Русия от Европа признават легитимността на сегашните власти в Киев, но не ги подкрепят икономически, докато Русия не признава легитимността на новите власти, но на практика продължава да подпомага украинската икономика чрез доставките на природен газ.
Be the first to comment