Това е резултатът от усилената работа на българските политици през последните десетилетия! Прогониха милиони български граждани в търсене не на щастие, а на нормален живот.
Изтичането на хора и демографските трудности са резултат от целенасочена политика на влошаване на качеството на живот в България. Както казва един от героите на филма „Посоки“ на режисьора Стефан Командарев, малко преди да замине да живее в чужбина: „Това вече не е емиграция, а евакуация.“
Преди няколко години за едно работно място се бореха около 100-150 човека. Сега, по официални данни, на една позиция се падат по 23 безработни. Точно поради намалената конкуренция между работниците, не поради някакъв хипотетичен икономически бум в страната, работодателските организации надигат вой, че няма кадри. Защото могат да избират измежду много по-малко хора. Защото им е все по-трудно да заплашват служителите си с: „Като не ти харесва, напускай! За твоето място има опашки от желаещи.“ Накратко, трудовият пазар вече ги принуждава да се държат по-нормално с работниците. Принуждава ги да увеличават заплатите, за да не бъдат привлечени техните кадри от конкуренцията.
Перспективата трудовите възнаграждения да се увеличават под натиска на пазарните механизми плаши работодателите. И те поведоха люта битка за масов внос на работници от трети държави (извън Европейския съюз). Поредният рунд от битката беше проведен вчера в Националния съвет за тристранно сътрудничество:
- Искат синдикатите да не бъдат питани, когато фирма настоява да внесе работник, а вече 10% от служителите ѝ са чужденци.
- Искат лимитът да не е 10, а 30% – на всеки трима работници един да е чужденец.
- Искат увеличаване на срока на разрешителното за престой и работа, фактически до безкрайност.
- Искат отпадане на пазарния тест, който сега задължава кандидат-работодателят да провери първо дали в България има желаещ да заеме свободното място.
Искат!
А управляващите дават. Въпреки че съвсем наскоро благодарение на становищата на синдикатите беше спрян вносът на авиотехници, които директно щяха да заминат за Франция и никакъв дефицит в България нямаше да бъде намален, ако такъв въобще има. Синдикатите доказаха на Министерството на труда и социалните грижи, че международни шофьори спят по десет в един фургон, не им изплащат командировъчни, осигуряват ги на минималните прагове, а уж получавали европейски заплати. Това е причината да няма желаещи да заемат свободни работни места в конкретна фирма, която се оплаква от дефицит на кадри и иска разрешение за внос.
Миналата седмица в Националния съвет за трудова миграция и трудова мобилност министри гласуваха за бърза писта за внос на работници като инженери и химици. Имало доказан тежък дефицит за такива специалисти, каза министър Петков след вчерашното заседание на Тристранката. Фалшива новина! Изнесените данни на Агенцията по заетостта бяха еднозначни – за пет от тези професии са обявени и незаети 409 работни места, същевременно в бюрата по труда има регистрирани 2880 подходящи специалисти. Тези места не са заети, според Агенцията, основно поради обидно ниското заплащане и неприемливите условия на труд.
Работници има, работоплащачи няма!
Управляващите дават, но на гърба на българския работник. Който ще трябва да се конкурира с украинци, молдовци, сърби, индийци, виетнамци… А те ще се склонни да работят за още по-малко от местните, ще могат още по-слабо да се защитават, когато бъдат експлоатирани. От всичко това печели Чорбаджията, не и работникът. С благословията на националистите. Както се изрази зам.-министър на икономиката на заседание наскоро: „Аз съм адвокат на бизнеса“. А има ли в правителството адвокат и на работниците?
Представители на полски синдикати споделят, че след премахването на пазарния тест, в страната идват половин милион украински работници. И съветват българските си колеги да не допускат тяхната грешка. Увеличената от началото на тази година минимална заплата в Украйна е 133 долара, а българската е 325 долара. Само за миналата година по Черноморието дойдоха да работят над 3500 украинци, докато нашите работници в туризма се борят за увеличение на заплатата със 100 лв.
Та колко стотици хиляди чужди работници са ни нужни, докато прогоним българските граждани до един?
Be the first to comment