Кевин Джил, софтуерен инженер от САЩ, публикува снимки на направени от него триизмерни модели, демонстриращи как би изглеждал в миналото Марс от космоса, ако на планетата е имало живот. Джил е използвал данни за типографията на Марс, получени от космическата сонда „Mars Reconnaissance Orbiter”, съобщават публикации в наши и руски медии. Този космически апарат е в орбита около Марс от 2006 година, където направи карта на релефа на Марс, използвайки камери с висока разделителна способност.
Повечето от останалите параметри – ниво на водата, състав на атмосферата и разпределение на растителността – са били подбрани от Кевин Джил без научна обосновка. Освен това в крайното изображение за нагледност особеностите на релефа са преувеличени 10 пъти. На модела се вижда и огромен остров – това е планината Олимп, която е най-високата планина на планета от Слънчевата система.
В днешно време температурата на повърхността на Марса не позволява съществуването на вода в течно агрегатно състояние. Но находищата на вода могат да се намират под повърхността. Учените направиха такива изводи след като получиха през август 2012 година изключително ясни снимки от Марс. Те бяха направени от американският робот Curiosity, намиращ се по това време в кратера Гейл, на екватора на Марс. С фотоапарат, излизащ с телескопично рамо почти на 2 метра от сондата за първи път бяха направени цветни снимки с много висока резолюция.
„Водното” минало на Червената планета
На тези снимки, естествено, не бяха открити форми на живот. Но пък се забелязват разнообразни слоисти структури, които успешно биха могли да бъдат разглеждани като доказателства за „водното” минало на Марс. Самата планина Шарп, по думите на експертите, удивително много напомня района на Великия каньон в САЩ – пейзажите са почти еднакви. Това също обнадеждава за „водното” минало на Марс. Не толкова оптимистични са резултатите от научните изследвания. Руският неутронен детектор, предназначен за търсене на вода, намери на места в марсианската почва нищожна влажност – около половин процент. А предварителните очаквания бяха, че на Червената планета има не по-малко от 6 процента вода в почвата.
Все пак учените са уверени, че в миналото температурата на Марс е била значително по-висока от днешната, което дава теоретическа възможност от съществуването на течна вода, а следователно – и на живот. Формите на този живот най-вероятно са се проявявали във воднисти оазиси далеч под повърхността. Това показва ново проучване, базирано но анализ на дълбок марсиански кратер, където са открити признаци на древно езеро.
Оазиси дълбоко под повърхността
Изследване, публикувано неотдавна в списание Nature Geoscience, анализира широкия 57-мили кратер Маклафлин. Със своята дълбочина от 1,4 мили той може да е бил “подходящ” за зараждане на форми на живот.
Може би наистина ще е по-добре да се търсят форми на живот, вкл. микроорганизми, под повърхността, смята британският учен Джоузеф Михалски. Неговият екип е анализирал данни от Mars Reconnaissance Orbiter, която разкри слоеве от скали в дъното на кратера, богати на глини и карбонатни материали, които се формират в присъствието на вода.
На снимката: Марс сега и Марс в модела на Кевин Джил
Снимка: plus.google.com
Be the first to comment