Иван Иванов: Проектът “Южен поток” се е развил в грях на три правителства

КЕВР обсъжда повишаването на парното и тока

Г-н Иванов, „държавна измяна“ ли е, че на практика промените в българския Закон за енергетиката, внесени от двама депутати от БСП, са диктувани от руската компания „Газпром“?

При всички положения стореното от двамата депутати от БСП е отказ да защитят българските национални интереси. Те са се поставили изцяло в услуга на една чужда компания, съответно представляваща интересите на друга държава, защото „Газпром“ е най-голямата руска компания. Самият текст, който има за цел да извади Южен поток от европейското законодателство е в ущърб на България, защото се провеждат проучвания на находища на газ в Северна България в района между Ловеч и Плевен, така нареченото находище „Девинци“. Ако там се намери газ, а аз знам, че има и количеството е установено, има и искане за индустриално откритие ком минстерството, ние не можем да използваме Южен поток, за да транспортираме своя собствен газ.

Най-простият въпрос е през коя тръба ще мине, при положение, че промените се приемат на второ четене?

Няма тръба, през която да мине, или България трябва да построи втора, успоредна на Южен поток, независимо че газопровода минава през страната ни.

Според управляващите обаче това не било диктуване на закон, а съгласуване.

Управляващите лъжат. С две думи ще припомня как се стигна до тези документи, които Реформаторският блок огласи. Двамата с Мартин Димитров поискахме от министерството на енергетиката да ни се предоставят протоколите, които са подписани миналото лято, когато Алексей Милер беше в страната ни. Последва отказ, заведохме дело по закона за достъп до обществена информация в административния съд. Съдът постанови не само да пъдат предоставени двата протокола, но и пълен опис на кореспонденцията в деловодството на министерството. И там изрично е записано „писмо, съдържащо предложения от компанията Южен поток транспорт, за промени в българския Закон за енергетиката“. С дата, с входящ номер, всичко е описано.

Документите вече са достъпни и в Интернет, наистина предложенията от писмото са едно към едно с тези на депутат Явор Коюмджиев и колегата му от БСП.
Точно така, все едно копие под индиго. А ако възникне въпросът защо се иска тази промяна, то е защото под протокола, под който са се подписали Българският енергиен холдинг и „Газпром“ е записано, че Южен поток ще се строи през България не в съответствие с европейското законодателство, а в съответствие с приложното българско законодателство. До този момент българското законодателство е в съответствие с европейското. Ако промените се приемат в този вид на второ четене, това вече няма да е така.

Преди две години, когато правителството на ГЕРБ подписа меморандума за Южен поток, с Вас разговаряхме пак в това студио именно за регламентирания достъп до тръбата на трети страни, ако бъде построен Набуко или имаме собствени находища. Или дори ако искаме да си попълним находището в Чирен, да има откъде да мине природният газ, ако не е руски. И да не останем без газ, както при кризата през 2008-2009-а г.?

Така е, поставяте въпроса как се е развил проекта. Той е в грях на три български правителства – това на тройната коалиция, когато се подписа междуправителственото споразумение между Руската федерация и България, в което залагат клаузи в противоречие и с втори и с трети европейски либерализационен пакет за достъп на друг доставчик. В противоречие е, че и доставчикът – „Газпром“, е собственик на 50% от тръбата. След това по времето на ГЕРБ беше посписано окончателното инвестиционно решение, в което не се споменава и дума дали ще се спази европейското законодателство. И сега, в продължение на една година се правят неистови опити да бъде изваден Южен поток от европейското законодателство в ущърб на българските интереси.

Смятате ли, че има укрита кореспонденция от Европейската комисия по повод промените в закона?

Има писмо от еврокомисаря по енергетиката Йотингер със силни притеснения по повод подготвяните промени. И с уточнението, че ЕК не може да се произнесе окончателно поради това, че те не са приети на второ четене. На последната си среща с министър Драгомир Стойнев еврокомисарят изрично поиска да имат още една среща между първо и второ четене на закона. Йотингер ще иска да се запознае с текстовете, които ще бъдат предложени за окончателно гласуване. Бъдете сигурни, че ще предупреди министъра за евентуални санкции към България, ако промените бъдат внесени и гласувани в този им вид. Струва ми се обаче, че няма да посмеят да ги гласуват окончателно, заради реакцията на Брюксел.

Нека чисто хипотетично да обясним какво ще стане, ако все пак посмеят и това дружество, което строи и стопанисва тръбата, не трябва да се съобразява с европейското законодателство.

Това ще означава още по-силно монополно влияние на „Газпром“ в България, защото само руският гигант ще може да пренася природен газ по тази тръба. Така е записано и в междуправителственото споразумение. Ще означава, че България, дори да намери алтернативни доставчици, ще трябва да строи нова тръба и да вложи нови стедства поради това, че не е защитила интереса си. С ДДС цената на участъка от Южен поток през българска територия, е 4,4 млрд.евро. 2,1 млрд.евро са парите, които България трябва да осигури. Министър Стойнев казва, че ние нямало да дадем нито стотинка. България обаче ще плати тези пари под формата на транзитни такси, които няма да получи. И няма да ги получава десетилетия наред.

Но при ГЕРБ уговорката беше, че с транзитни такси ще покрием нашата част от инвестицията, но това няма да трае десетилетия…Как така се промениха нещата с идването на Алексей Милер миналата година?

Една страна, която трябва да даде разрешение да мине газопровод през нейната територия трябва преди всичко да защити собствения си интерес. Интересът на България е да бъдат определени транзитните такси и да печели от тях. Когато запитат министър Стойнев каква е стойността на транзитните такси той казва, че не е определена. Това са абсурди. Още повече, че се говори, че тръбата ще бъде запълнена 100 процента с руски газ, което в момента не се случва по никой от руските тръбопроводи. По Северен поток запълняемостта е 45% по Син поток към Турция е само 38%. България страда от тази липса на прозрачност в енергетиката. Цените на природния газ се отразяват на абсолютно всички стоки и услуги. Уви, в страната ни газификация на битово равнище не се е случила именно заради високите цени на синьото гориво, диктувани от „Газпром“.

2 Comments

  1. Тези от ДеСееБе търсят кой да ги нае**, но задниците им са толкова посрани, че никой ги не ще.

  2. Тези от ДСБ само за газта говорят. Да се не начуди човек – уж са партия? Другите партии все за нещо говорят – армията, престъпността, земеделието и т.н. На тези само газта им в главата. Как да гласуваш за такива очевидно поръчкови партии?

Leave a Reply

Your email address will not be published.