Две трети от жителите на Германия и 61% от фирмите подкрепят прехода към алтернативни източници на електроенергия, но недоволстват от непрекъснатото поскъпване на тока, съобщава специализираният сайт atominfo, като се позовава на „Дойче веле”.
Преди две години, веднага след аварията на АЕЦ “Фукушима-1”, канцлерът на ФРГ Ангела Меркел провъзгласи нов курс: отказ от ядрената енергетика и всестранно развитие на алтернативната енергетика. През 2012 година, по данни на Федералната агенция за защита на околната среда, вече 22,9% от цялата консумирана в Германия електроенергия е произведена от алтернативни източници, а броят на слънчевите и вятърните централи расте непрекъснато. Обаче успехът има и обратна страна: рязко и непрекъснато растат цените на електроенергията.
Цените на електроенергията се повишават, защото държавата прехвърля субсидиите, предоставяни на производителите на алтернативна електроенергия, на гърба на потребителите. В Германия „зелената добавка” е 5,3 евроцента на всеки KWh. Недоволни от това са не само домакинствата, но и много от промишлените предприятия, които всъщност плащат различна цена за тока. Например част от енергоемките предприятия – техният брой е около 2 хиляди – са освободени от доплащане за “зелена енергия”. Такива са, алуминиевите и циментовите заводи. Счита се, че иначе те няма да издържат на конкуренцията в ЕС, където цените са значително по-ниски. Обаче има и куриози: в списъка на привилегированите са се оказали и няколко фирми, обслужващи игрища за голф.
Еврокомисарят по енергетика германецът Гюнтер Йотингер счита, че изнасянето на някой производства от Германия в държави с по-ниски цени на електроенергията е вече започнало. Еврокомисарят не посочва точни цифри, тъй като това, според думите му е “подмолен процес”.
Но ето и конкретен пример: фирмата Basi Gase und Technik. Тя произвежда различни газове за промишлеността (например, ацетилен), за хранителната промишленост и медицината. Производствените и мощности са разположени във ФРГ и в Франция. “Ние замразихме нашите инвестиции от над 10 милиона в Германия, защото при сегашната несигурна енергийна политика просто не знаем, какви ще бъдат цените на електроенергията”, – казва изпълнителният директор на фирмата Инго Наврат.
Според думите му, сметките на фирмата за електроенергия в Германия “са пораснали с 270%, и всичко това е за сметка на данъци и целеви надбавки”. Затова най-енергоемкото производство се пребазира във Франция. Там фирмата Basi Gase und Technik консумира 140 милиона KWh годишно. “Ако това потребление беше облагано с надбавка за “зелена енергия”, ние отдавна да сме се разорили”, пресмята Наврат.
“Германия като индустриална държава действително се сблъсква с предизвикателство. Ако цените на електроенергията продължават да растат, това ще доведе до намаляване на конкурентноспособността на много предприятия”, потвърждава Ханно Кемперман от Германския институт по икономика. Проблеми имат най-вече фирмите, които не могат да пренесат производството си зад граница, защото имат едрогабаритно оборудване, а също и тези предприятия, които трябва да работят непосредствено при потребителите.
Трябва по-малко да се спори за разпределението на разходите, а просто да се намаляват, счита представителят на профсъюза на работниците от рудодобива и енергетиката Ралф Бартелс. Между другото държавните субсидии доведоха до бурен ръст на капиталните вложения в алтернативните източници на енергия.
“Ако ветрогенераторите произвеждат повече енергия, отколкото системата е в състояние да поеме, тях просто ги изключват. Но държавата гарантира на собствениците парите за непроизведените количества. Ето така се получава, че на собствениците им е все едно, въртят ли се перките или не. Те печелят, а ние плащаме”, – съкрушен е профсъюзният лидер.
Инго Наврат се опълчи срещу слънчевите батерии. Те, според него, даже и сега са твърде много. Ветрогенераторите струват много пари, а слънчевите панели са евтини и всеки може да си инсталира и да прави пари. А нали Германия – това не е Алжир, или, например, Тюркменистан. Тук има много по-малко слънчеви дни в годината.Така, че слънчевите батерии в Германия не толкова произвеждат електроенергия, колкото правят пари за сметка на потребителите, коментира Наврат.
Be the first to comment