Македония е затворила “напълно” границата си за нелегални мигранти. Според македонското вътрешно министерство нито един мигрант не е влязъл в Македония от Гърция вчера. Решението на властите в Скопие следва действията на Словения, Сърбия и Хърватия. Това означава и практическото закриване на сегашния т.нар. “Балкански маршрут” за хилядите, напиращи от Гърция към Централна и Западна Европа.
Групите на социалистите и демократите, както и на АЛДЕ, в Европейския парламент, изразиха днес опасения, че със затварянето на миграционния път през Западните Балкани мигрантите може да се насочат към България. Тревожни прогнози и критики към управляващите в Анкара прозвучаха и в изказвания на депутати от ЕНП, чиято парламентарна група е най-голямата в сегашния състав на Европарламента. През тази седмица евродепутатите заседават в Страсбург, а днес дебатират резултатите от съвместното заседание на Европейския съвет и Турция в понеделник. Мнозина изразиха загриженост от постигнатите договорености с Анкара, който поиска и ще получи нови 3 млрд. евро за близо 2,5 млн. бежанци на нейна територия, но настоява и за отпадане на визите за краткотрайни пътувания в страните от ЕС, ускоряване на преговорите за членството й в Съюза и др.
В изказването си депутатът от ЕНП Манфред Вебер изтъкна, че ЕС не може да оставя Турция и занапред да поставя Европа под натиск. Според Вебер ЕС не може да позволи зависимост от Турция, а трябва да постигне партньорство, предприемане на технически мерки, издигане на огради, ако е необходимо. Стана ясно, също така, че ЕНП е скептична за пълноправно турско членство в ЕС, а премахването на визите за турците предизвиква тревога.
Нямаме още споразумение с Турция, а това показва, че европейските правителства са неспособни да взимат решения, заяви Джани Питела (Социалисти и демократи). Евродепутатът критикува отношението на Анкара към кюрдското малцинство и към медиите и настоя от Анкара да се изисква пълно зачитане на човешките права и международното право при търсенето на решения за миграционната криза. “Има опасност Гърция да се превърне в клетка без изход за бежанците. Трябва да затворим незаконните пътища за миграция през Албания и България, не само през Македония”, призова Питела.
Отново виждаме отделни лидери да преговарят с Турция, без да се съветват със своите колеги. Много съм притеснен, че една опасност заменяме с друга – миграционните потоци с отпадането на визите за турците, каза Сайед Камал (Европейски реформатори и консерватори).
Има нужда от практическо и техническо споразумение с Турция, но не от сделка за прехвърляне на отговорностите и даване на ключове за входната врата на ЕС, каза Ги Верхофстат (АЛДЕ). Според него, на основата на договорките с Анкара, Турция сама би могла да преценява кой да влиза в ЕС, а това е все едно САЩ да поверят на Мексико граничния контрол. Верхофстав също прогнозира, че занапред мигрантите ще потърсят други пътища – през Малта, Албания, България, Лампедуза (Италия).
Лидерът на френската крайна десница Марин льо Пен също е на мнение, че Турция е наложила диктат на ЕС и дори заподозря, че през януари т. г. Анкара нарочно е пуснала 12 пъти повече мигранти отколкото през януари 2015 г. да преминат от Турция в Гърция, като “аргумент” за получаването на обещаните три милиарда евро, с което е доказала, че ЕС е убийствено слаб. “Тази ли държава искате да приемем в Европа – която подкрепя Ислямска държава и Ал Каида, търгува незаконно с петрол, понася атентати от вътрешни и външни политически грешки, бомбардира на кюрди, разправя се с вестник “Заман”, попита евродепутатката Марин Льо Пен.
Be the first to comment