Литературен клуб „Перото“ в София се оказа тесен за над 300 души в четвъртък вечер за среща с живеещиизвън страната българи, организирана от „Движение Да, България“. В събитието се включиха бившият правосъден министър Христо Иванов и тенис легендата Мануела Малеева, а повече от 10 хиляди гледаха онлайн. Активни българи, работещи и живеещи в Германия, Франция, Австрия, Великобритания, Ирландия, Белгия, Холандия, Швейцария, Азербайджан, Баку, Унгария, Канада и др. на средна възраст 35-40 години взеха участие в дискусията.
Целта на срещата бе да стартира диалог между съмишлениците на “Да, България”, живеещи в чужбина относно конкретни политики, които са важни за българските общности зад граница – възможностите за бизнес в България, езиково обучение за най-малките, привличане на висококвалифицирани учени и професионалисти, които реално да влияят на средата, като повишат нейната конкурентоспособност и други.
„Направо невероятно е, че това, което стартираме само преди две седмици, ще отключи тази енергия, която виждамднес. Вярвам, че човешкият капитал е най-големият потенциал на България и след срещата съм още по-уверен в това.“
От екипа на „Да, България“ цитираха информация за подкрепата, която движението получава от стартирането си преди триседмици до момента: над 50 хиляди лева парични дарения от повече от 350 индивидуални дарители, 13 хиляди последователи всоциалните мрежи и над 3 хиляди регистрирани съмишленици на сайта – безпрецедентна до този момент гражданска подкрепа къмстартиращ политически субект.
Легендарната българска тенисистка Мануела Малеева стартира дискусията с призив към присъстващите да се политизират:Преди две-три седмици Христо дойде при мен и ми каза: „Решил съм да вляза в партийната борба“. Аз му отговорих, че много серадвам и че е било крайно време, а той ми отвърна: „Не се радвай толкова, и ти влизаш с мен.“ Така разбрах, че нямам избор.Подкрепата, която получаваме, ни дава страшно много кураж и се надяваме това да ни сплотява още повече.
На въпроси за евентуални коалиции, Иванов бе категоричен: “Започваме на чисто. Непосредствената ни цел е да изградим“Да, България” като самостоятелна организация с ясна своя биография, която по никакъв начин не възниква да подпре нечиидруги политически амбиции или да бъде пришита към някого. Естествено, след като това стане, ще работим за изграждане наширока мрежа от подкрепа, за постигане на нашите цели. Колкото и доверие или недоверие да получим, за всеки един сценарийимаме план как да бъдем полезни.
Иванов сподели, че най-ценното, което е научил като министър на правосъдието е, че структурата на българската олигархиясъвсем не е здрава.
“Единственото, което я крепи, е нейната безалтернативност, затова аз вярвам, че тя ще се срине приедин по-непримирим натиск, какъвто планираме да окажем”.
На въпрос за това как Да, България ще превърне каузата на правосъдието в кауза на обикновения българин от страната и какще избяга от елитарния си фасон, Христо Иванов отговори: Може би разликите помежду ни не са толкова големи, колкото ни каратда вярваме.
Десетки млади хора на престижни позиции зад граница изказаха своите виждания, притеснения и надежди за бъдещето наБългария.
Мария Иванчева, Ирландия, изследовател на висшето образование там: За да се върна тук, трябва да имам сигурност, атакава нямам. Държавата трябва да има политика за помисли как може да се превърне в сигурно място за живот на своитехора. Това е шанс за България да привлече обратно кадри, които вече са напуснали страната.
На въпроси за работата на бъдещата партия в посока култура, Христо Иванов отговори: Културата не е брошка, с която искамеда се закичим на 24-ти май и да се възползваме за предизборни кампании. Без съмнение, когато говорим за човешки капитал,културата е едно от онези неща, които помагат да изградим образа на България в чужбина, който е част от онова, коетонаричаме национален бранд. Българската култура винаги ще остане един от най-конвертируемите продукти, които Българияима. Ще видите в инициативния комитет хора на изкуството, както и хора на здравеопазването, които няма да ни оставят данямаме ясна политика по тези въпроси.
Мирослав Тодоров, преподавател по американска история в Мюнхен: Личностите са движещ фактор в едно общество.Идеите, които застъпвате са застъпвани и до сега. Това, което ни води тук, мен и моите 10 приятели българи от Мюнхен саличностите на Да, България. […] Кръгът и общността е онова, което ще движи обществото ни напред.
В заключение Христо Иванов заяви, че това е една от първите срещи, които ще се правят с хората на България и че очакваинициативата да идва и от местните хора, които имат интерес за срещи, на които Да, България ще откликне.
Датата на учредяване на политическия проект Да, България е 7-ми януари в София.
Be the first to comment