Ген. Пенгезов и още седмина с обвинения за източване на еврофондове

Военно-окръжна прокуратура – София е повдигнала обвинения на полк. Петко Петков, бивш председател на Военно-апелативен съд – София, ген. Веселин Пенгезов, бивш председател на Апелативен съд – София и Военно-апелативен съд – София, полк. Владимир Димитров, бивш зам.-председател на Военно-апелативния съд, на бившия ръководител на дирекция ОПАК към Министерството на финансите Мария Дивизиева и на лицата Атина Мавридис, Петя Гергова, Людмил Симеонов и Крум Симеонов. Това става ясно от съобщение на прокуратурата.

Обвинението е за деклариране на невярна информация от Петков, като представляващ ВоАС – София, пред Управителния орган на ОПАК в Министерството на финансите във връзка с изпълнението на проект: „Информационна система за прозрачност във военните съдилища“. Проектът е по приоритетна ос I – „Добро управление“, подприоритет 1.5 – „Прозрачна и ефективна съдебна система“ и е финансиран безвъзмездно със средства на Европейския съюз.

Неверните сведения касаят начина, по който е проведена процедурата за избор на изпълнители по проекта. Петков е обвинен в качеството на извършител, а останалите – като помагачи.

След съгласуване с бившия ръководител на Дирекция ОПАК – Мария Дивизиева, по указание на ген. Пенгезов, останалите привлечени към наказателна отговорност са оформили документация със задна дата за проведени процедури по Закона за обществените поръчки във връзка с избора на изпълнители по проекта, макар такива да не са провеждани. Престъплението е извършено в периода 08.07.2009 г. – 19.07.2010 г.

Полк. Петков и ген. Пенгезов са обвинени и за това, че в периода 19 -21.10.2009 г. в съучастие са присвоили сума в размер на 42 217 лв., получена като възнаграждение за изпълнител, по същия проект на ОПАК.

Ген. Пенгезов е обвинен и в престъпление по служба за сключени в периода 28.10.2008 – 09.06.2009 г. граждански договори с IT-специалисти по същия проект.

Ген. Пенгезов е бил председател на ВоАС за периода 25.05.2004 г. – 08.06.2009 г., а от 09.06.2009 г. е председател на САС. Отстранен е от длъжност на 15.05.2014 г. във връзка с настоящото наказателно производство.

Полк. Петър Петков е бил заместник-председател на ВоАС в периода 13.12.2004 г. – 25.05.2009 г. , а от 9.06.2009 г. е негов председател. Отстранен е от длъжност във връзка с настоящето наказателно производство на 15.05.2014 г.

Полк. Владимир Димитров е бил председател на Военен съд – София в периода 25.05.1998 г. – 06.10.2004 г. Той е заместник – председател на ВоАС от 01.07.2009 г., а от 07.07.2014 г. до 18.12.2014 г. е и.ф. административен ръководител – председател на ВоАС.

Свързани публикации

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.