На какъв етап е строителството на газопровода между България и Гърция и ще бъде ли спазен срокът? Изградена ли е предвидената компресорна станция? Имат ли одобрение трасето и площадките на двете страни“? Тези въпроси зададе народният представител Борислав Иглев от БДЦ на министъра на енергетиката Теменужка Петкова по време на днешния парламентарен контрол.
„Поради газовата зависимост на България от Русия, липсата на диверсификация на газовите източници за страната ни ние имаме огромна нужда от междусистемни връзки“, заяви Иглев. По думите интерконекторът ще осигури по безспорен начин диверсификация на газовите доставки не само за България, но и за региона на Югоизточна и Централна Европа и като цяло за европейската общност.
Проектът за интерконектор има приета и влязла в сила оценка върху въздействието на околната среда (ОВОС) за България и Гърция, като процесът на съгласуване е продължил две години“, отговори министър Теменужка Петкова. Тя информира, че на българска територия за трасето на газопровода в областите Стара Загора и Хасково има приет и влязъл в сила подробен устройствен план (ПУБ), финализират се окончателните дейности по устройствен план за Кърджали, където се правят ограничени измествания за участъци от около 3 километра.
“Надяваме се до месец март 2015 да имаме влязъл в сила ПУБ за цялото трасе в област Кърджали”, каза Теменужка Петрова и обяви, че техническият проект за газопровода е изготвен и тече процес на съгласувания съгласно националната нормативна уредба.
„В кратки срокове акционерите трябва да увеличат капитала на дружеството. Интерконекторната връзка би следвало да влезе в експлоатация през 2019г.”, допълни министър Петкова.
Be the first to comment