
Ако евроизборите са през март за ГЕРБ биха гласували 20,7%, за БСП 19,5%, за ДПС – 6%, за България без цензура – 5%, за Реформаторски блок – 3,1%, за АБВ – 3%, за Атака – 2,5%, за НФСБ – 1,9%, за Глас народен – 1,3%. 7,3% биха гласували за други, а 29,5% не биха участвали във вота. Това показва поредното издания на месечния Политически и икономически индекс на “Галъп интернешънъл”. Според анализаторите на „Галъп” кампанията за предстоящите през месец май избори за Европейски парламент ще съдържа три много оспорвани надпревари – между БСП и ГЕРБ, между “България без цензура”, АБВ и Реформаторския блок и между “Атака” и НФСБ.
Въпросът за европейските избори показва, че с около и над 3% шансовете на Реформаторския блок и на АБВ за присъствие в Европейския парламент не са безспорни.
Възможно е очертаващата се полярна кампания да доведе до изпъкване на една лява и една дясна алтернатива, което ще е за сметка на по-малките играчи в тези поле – АБВ и Реформаторския блок. Това обаче е единствено хипотеза и е твърде рано да се отчита като прогноза – особено на фона на неясните развития около Украйна и възможната им обществена реакция у нас.
По-особен е случаят с “България без цензура” – формацията, която наскоро влезе и официално в коалиция с ВМРО и ЗНС, се установява на определени нива от около 5%. Така коалицията около “България без цензура” към настоящия момент има най-ясни изгледи за присъствие в Европейския парламент в сравнение с АБВ и реформаторите.
Състезанието между “Атака” и Националния фронт за спасение на България се очертава изпълнено с неизвестни.
“Галъп интернешънъл” зададе и въпроса “Ако у нас се проведе национален референдум по въпросите дали да има електронно гласуване, мажоритарен елемент при гласуване и задължително гласуване, Вие лично бихте ли участвали в този референдум?”. Половината попитани отговарят утвърдително, а 30 на сто – отрицателно. Практиката в подобни изследвания говори, че реалното гласоподаване обикновено остава под декларираните нива.
Отговорите на традиционния открит въпрос: “Ако изборите за Народно събрание се проведат сега…” показват, че 19,9% биха гласували за ГЕРБ, 19% за БСП, 6% за ДПС, 4,9% за България без цензура+ВМРО, 3,6% за партиите от Реформаторския блок, 1,8% за АБВ, 2,5% за Атака, 1,8% за НФСБ, 5,8% за други и 37,4% не биха гласували.
Практическото равенство в силите на ГЕРБ и БСП се запазва, но ГЕРБ изглежда в по-добра позиция. Явно е отминало мобилизиращото действие, което ситуацията на протести имаше върху електората на БСП. Появата на АБВ допълнително утежни ситуацията за управляващата партия. Към неблагоприятните обстоятелства може да се добави и развитието на украинската криза, в което БСП среща конкуренция за проруския вот, коментират от „Галъп”.
Be the first to comment