Масово се одобряват всякакви нови социални разходи на държавата. Това показва изследване на тема "Нагласи и очаквания на широката общественост от Бюджета за 2014 г.", направено в първата половина на ноември от "Галъп интернешънъл" по поръчка на финансовото министерство. По този въпрос не се забелязват съществени разлики сред различни групи по възраст, образование, личен месечен доход или партийна принадлежност, съобщават от пресцентъра на ведомството.
Сред мерките в бюджета, свързани с намаляване на разходи на държавата, единствено съкращаването на държавната администрация предизвиква одобрение.
Според анализа на данните се откроява изводът, че хората с по-високи доходи и образование изглеждат в по-голяма степен склонни да подкрепят непопулярни мерки.
Широко одобрение среща запазването на данъчното облагане в настоящия вид. Съществува одобрение "по принцип" по въпроси за увеличаване на минималната работна заплата, създаване на целеви фондове, намаляване на административната тежест пред фирмите и отпадането на данъка върху лихвите.
По въпроса с разплащането с бизнеса групите с по-високи доходи демонстрират по-висока информираност. Така при хората с най-ниски доходи едва една трета твърдят, че са чували за въпроса, докато в групата с най-високи лични доходи този процент достига нива от над 70 на сто.
Мненията за създаването и на частни здравноосигурителни каси са поделени, като десномислещите и хората с по-високо образование са по-склонни да приемат подобни мерки.
Според изследването финансовият министър Петър Чобанов е сред най-разпознаваемите министри, като заявяваното доверие в него достига 19 на сто, а недоверието – 42 на сто.
Според анализа се наблюдава приоритет на политическото над икономическото съзнание, което затруднява картината и прави нагласите към отделни дейности на властта и нагласите към обобщения й образ трудно отделими.
В този смисъл може да се каже, че каквито и политики да предлага и прилага кабинетът, те ще срещнат поляризирано обществено съзнание. Ситуацията на политическа криза в страната възпрепятства рационалното осмисляне на управленската дейност и в известна степен обезценява всяко публично действие и говорене, заявяват още от финансовото министерство.
Be the first to comment