Институтът за правни анализи и изследвания предложи четири краткосрочни мерки, с които да се премахнат част от нарушенията при публичните покани, които са регламентирани в сегашния закон за обществените поръчки, съобщиха от организацията. Очакваме да бъде преустановена практиката на Агенцията по обществени поръчки (АОП) указанията към възложителите да се публикуват в електронен вид, без подпис, изходящ номер или друг индивидуализиращ белег, пише в пресъобщението на ИПАИ. От там уточняват, че установената практика позволява издадените указания да бъдат променяни, което е недопустимо. От там напомнят, че вицепремиерът Даниела Бобева е поела ангажимент изпълнителния директор на АОП да бъде задължен занапред да публикува указанията си, подписани и съдържащи изходящ номер.
Другото предложение на ИПАИ е срещу въведената от АОП порочна практика, допускаща съвпадение на срока за достъп до публичната покана и този за подаване на оферти. Сега в голямата част от публичните покани е налице припокриване на тези срокове и този подход поставя в неравностойно положение участниците, които са се запознали с публичната покана в последните дни от обявяването. Практиката въведена с подкрепата на АОП не гарантира еднакъв минимален срок за подготовката и подаването на офертите, което нарушава европейските правила и принципа на равнопоставеност и право на информираност, отнасящи се до обществените поръчки. По този начин нежеланите участници са лишавани от възможност за участие, а някои от възложителите предварително подават нужната информация на предварително избраните изпълнители и така предрешават изхода на състезателната процедура. Надяваме се чрез съдействието на Вицепремиера по икономическото развитие да бъде преустановена тази практика, а АОП бъде задължена да измени дадените указания, които позволяват сроковете да изтичат по едно и също време, се казва в съобщението. Експертите са предложили също така да бъде създадено задължение за възложителите, когато възлагат с публична покана да предоставят на участниците информация за резултата от разглеждането на офертите. Тази незаконосъобразна практика доби скандална известност през 2012г. в случая с „Алфа Рисърч“, когато администрацията на министерството на образованието, младежта и науката отказа да предостави протокола с резултатите от разглеждането на офертите, позовавайки се на липсата на изрична нормативна разпоредба в националното законодателство. От ИПАИ са предложили на вицепремиера Бобева АОП да бъде задължена с издаването на указание, което задължава възложителите да предоставят такава информация на участниците.
Последното предложение на организацията е срещу липсата на съдебен контрол върху действията на възложителите, когато възлагат обществени поръчки чрез публична покана. Под патронажа на заместник министър-председателя по икономическото развитие очакваме да се проведе дискусия между представители на изпълнителната власт, КЗК, ВАС и неправителствения сектор с експертиза в областта на обществените поръчки, относно тълкуването и приложението на чл.120 от ЗОП, по повод липсата на възможност за обжалване на процедури, проведени по реда на Глава осма “а“ от ЗОП, се казва в съобщението.
Be the first to comment