ЕК започва три процедури срещу България заради мигрантите

ЕК: Липсва решимост в ключови области на съдебното управление

Европейската комисия е открила три наказателни процедури срещу България – две официални уведомителни писма и едно мотивирано становище – предизвикани от липса на данни дали нашата страна прилага съответното общностно законодателство, свързано с мигрантите, съобщиха от Брюксел. От информацията става ясно, че трите процедури срещу нашата страна са част от общо 40 наказателни процедури срещу държави от ЕС за нарушения на законодателството на ЕС по отношение на бежанците и мигрантите.

В поясненията се посочва, че България не е съобщила какви национални мерки е предприела, за да приложи директива от 2011 г., определяща минималните стандарти за предоставянето на закрила на граждани на държави извън ЕС или на хора без гражданство. Директивата забранява отблъскването на такива хора от границите, правилата за получаването от тях на документи за престой и пътуване, достъп до трудовия пазар, образование, социални помощи, здравеопазване, подслон. Крайният срок за прилагането на директивата е бил декември 2013 г.

По-рано ЕК е изпратила предупредително писмо до България, но досега не знае дали нашата страна е въвела в сила посоченото общностно законодателство.

България не е приложила досега и директивата по процедурите за предоставянето на убежище. Въпросната директива очертава правилата за предоставяне и отнемане на убежище (международна закрила). Директивата е одобрена през 2005 г. и е следвало да бъде въведена в националното законодателство до 20 юли т. г.

Нашата страна не е оповестила и мерките, предприети по директивата от 2013 г. за условията за прием на кандидати за статут. Този документ посочва минималните стандарти на условията за прием на подателите на молби за закрила. Директивата разглежда достъпа до подслон, храна, здравни грижи и работа. Директивата забранява задържането на уязвими хора, особено на малолетни. Тази директива от 2003 г. е трябвало да бъде приложена до юли.

ЕК уточнява, че по процедурата на официалните уведомителни писма държавите разполагат с два месеца за отговор. Това е първа стъпка от предприемането на наказателните процедури. Ако не направят това, или ако не дадат задоволителен отговор, ЕК може да продължи процедурата с изпращането на мотивирано становище.

Когато получат мотивирано становище, държавите от ЕС разполагат с още два месеца за отговор. Ако не бъде постигнат напредък, ЕК може да препрати случая към съда на ЕС, като поиска налагането на финансови наказания

Свързани публикации

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.