Има условия Местан да бъде разследван за държавна измяна. Дали има държавна измяна или не е друг въпрос, но аз бих препоръчал на хората, които отговарят за този сектор на българската правозащитна система да се заемат с този проблем за по-скорошното му изясняване.
Това коментира в предаването на bTv „Тази сутрин” проф. Димитър Иванов, който освен с професионалния си интерес към историята е известен като последния шеф на VІ отдел на Шесто управление на Държавна сигурност, а по-късно за известен период от време бе издател на вестниците “Дума”, “Земя”, “Русия днес” и “Вестник за дома”. Към 2013 г. Иванов преподава “Духовност и лидерство” и “Аксиология и национална сигурност” в Университета по библиотекознание и информационни технологии и “Психология на лидерството” в Университета за национално и световно стопанство. Освен това е председател на УС на Института по теория и практика на лидерството „Стефан Стамболов“.
В последните дни Димитър Иванов се изявява като един от анализаторите, които ревностно защитават действията на Ахмед Доган спрямо Лютви Местан и виждат в тези действия “знаци” за патриотизма на Доган (?!) и заявка за връщането в голямата политика на почетния председател на ДПС.
И в студиото на bTv Димитър Иванов коментира, че зад действията на Доган се крие неудовлетвореност от състоянието, в което се намира партията, която той е създал и ръководеше повече от 20 години.
“Това недоволство обикновено се персонализира в лицето на лидера, който е в момента – Лютви Местан. Той допусна сериозни политически и изборни грешки, поради което и резултатите на последните избори за ДПС бяха незадоволителни, каза Димитър Иванов. По думите му “очевидно Доган се връща в голямата политика, след като с един замах може да реши такъв важен въпрос със смяната на лидерството в може би най-дисциплинираната партия в България – значи той не е излизал от политиката. Дали ще съвпадне неформалното му лидерство с формалното, дали ще ги слее в едно – не зная”, каза още Иванов.
“Обръщението на Доган беше не само към Местан. Това обръщение с анализа, който той направи, беше към българския политически език. Лидерите на другите политически партии – с едно малко изключение в първия момент на Радан Кънев – никой от политическите лидери не взе отношение, допълни Димитър Иванов.
“Крайно недопустимо е в международната практика е един министър-председател да се обажда на друг министър-председател и да го моли да вземе определена политическа позиция по проблеми в трети политически субект. Става въпрос за разговора с Давутоглу и натиска, който той, по признание на Бойко Борисов му е оказал да вземе страната на Местан. Това още един път показва колко е правилно решението на Ахмед Доган.
Турция ни притиска и ще продължи да ни притиска, тя има голямо желание да бъде ментор на България, но ние не сме съгласни и Доган го показа”, коментира още Димитър Иванов.
Be the first to comment